Teror ve Španělsku: „Alláh,“ křičel muž s nožem na policejní stanici. Strážníci ho zastřelili

Autor: ČTK - 
20. srpna 2018
14:39

Dva znepokojivé incidenty jsou v pondělí hlášeny ze Španělska. Nejdříve se brzy ráno muž s nožem na barcelonském předměstí Cornellà na severovýchodě země pokusil zaútočit na policejní stanici. Strážníci na útok reagovali střelbou a policie později potvrdila, že podezřelý byl zastřelen. V tuto chvíli policie k činu přistupuje jako k teroristickému útoku. Druhý incident se odehrál v severošpanělském městě Casetas, kde muž vjel automobilem na chodník, zranil při tom tři lidi a podle policie uprchl. Pozadí tohoto případu je zatím nejasné.

Při prvním incidentu muž při pokusu o útok na policejní stanici křičel „alláh“ (arabsky bůh) a další slova, jimž policie nerozuměla, potvrdil komisař barcelonské policie Rafel Comes. Podle televize RTVE byl útočníkem 29letý Alžířan se španělskými doklady a žijící trvale v Cornelle.

Comes řekl, že bezpečnostní dveře stanice byly před útokem zavřené. Útočník údajně opakovaně zvonil, aby byl vpuštěn dovnitř, a s policisty uvnitř stanice hovořil prostřednictvím domovního telefonu. Poté, co se policisté rozhodli ho vpustit dovnitř, vytasil „velký nůž“ a učinil výpad vůči policistům. Podle Comese to byl promyšlený útok. Komisař potvrdil, že „v tuto chvíli“ policie incident považuje za teroristický čin.

Španělské úřady posílily bezpečnostní opatření na regionálních policejních stanicích. S vyšetřováním pomáhají i zpravodajské služby.

Auto najelo do lidí, tři zranění

Jiný potenciálně znepokojivý incident se odehrál v Casetas, kde automobil najel na chodník a zranil tři lidi. Řidič poté uprchl, uvedl mluvčí policie bez dalších podrobností. Rozhlasová stanice COPE na Twitteru uvedla, že dvě osoby z automobilu byly krátce poté zadrženy.

Mezi zraněnými je i 45letý muž, který byl převezen do nedaleké nemocnice. Zbylí dva zranění byli převezeni do jiné nemocnice, uvedla bez dalších podrobnosti mluvčí civilní obrany.

Minulý pátek si Barcelona připomněla první výročí útoku islamisty, který v dodávce projížděl davem lidí na bulváru La Rambla. Zabil při tom 14 osob a více než stovku jich zranil. Comes dnes řekl, že policie nemá žádné důkazy o souvislosti mezi dnešním incidentem v Cornelle a loňskými útoky v Barceloně a v nedalekém Cambrils.

Další videa
Články odjinud