Už jsou opravdu Thajci. Chlapci z jeskyně a jejich trenér získali konečně občanství

9. 8. 2018
06:55

Thajsko udělilo občanství třem mladým fotbalistům a jejich trenérovi, kteří byli na počátku července během dramatické záchranné akce vyproštěni po více než dvou týdnech ze zaplavené jeskyně. Informovala o tom agentura Reuters. Podle místních úřadů měla čtveřice na občanství nárok a jejich uváznutí v jeskyni s jeho udělením nesouvisí.

V době, kdy bylo 12 chlapců z fotbalového týmu přezdívaného Divočáci uvězněno spolu s trenérem v jeskynním komplexu, vyšlo najevo, že 25letý trenér a tři hoši patří ke 480 000 lidí, kteří v Thajsku žijí bez státní příslušnosti. Toto zjištění vedlo k výzvám, aby jejich žádosti o udělení občanství byly urychleně vyřízeny. Ve středu si čtveřice převzala své thajské občanské průkazy.

Jak chlapci, tak jejich trenér se narodili v Thajsku a splňují tedy základní podmínku získání občanství. Další podmínky i rodné listy hochů a trenéra ověřily místní úřady.

Mnozí lidé bez státní příslušnosti, kteří v Thajsku žijí, pochází z oblastí, kde se měnily státní hranice a jejich státní příslušnost zůstává otázkou. Další patří do etnických skupin, které obývají hory na severu a západě země a o procedurách spojených se získáním občanství mají jen sporé informace.

Mediálně sledovaná záchrana hochů a jejich trenéra z jeskyně připomněla i tíživý úděl lidí z Kambodže, Laosu a Barmy, kteří v Thajsku žijí a jsou jim zde odpírána některá práva a příležitosti, protože nejsou občané země.

Video Záběry ze záchrany thajských chlapců a jejich trenéra - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

Doporučujeme
laserpin ( 9. srpna 2018 10:20 )

Tak to bude v německých jeskyních v nejbližší době pěkný nával!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa