Trenér uvězněných chlapců z jeskyně: Bývalý mnich odmítal jíst, aby je udržel naživu

Autor: Mii - 
9. 7. 2018
12:28

Jedni ho obdivují, druzí kritizují. Názory na thajského trenéra Ekkapola „Eka“ Čantawonga, jenž zavedl fotbalový tým 12 mladých chlapců do jeskyně, kde zůstali uvězněni, se liší. Podle některých lidí se zachoval nezodpovědně, že skupinu do komplikovaného terénu vzal, podle jiných je právě on důvodem, proč mladíci ještě žijí. V jeskyni podle thajských médií například odmítal jíst, aby fotbalisté měli co nejvíce stravy.

Vděční jsou Čantawongovi hlavně rodiče mladíků. „Pokud by s nimi nešel, co by se mému dítěti stalo?“ pokládala řečnickou otázku matka Pornchaie Kamluanga, jednoho z chlapců uvězněných v jeskyni. „Až vyjde ven, budeme mu muset pomoci uzdravit jeho srdce. Můj drahý Eku, nedávám ti to za vinu,“ dodala.

Teprve 25letý Čantawong je asistentem hlavního trenéra fotbalového týmu Moo Pa, česky Divočáků. Situaci v jeskyni se snažil zvládat tím, že učil hochy meditovat – v minulosti býval mnichem a meditaci považuje za skvělý způsob pro zklidnění. Sám také odmítal jídlo, aby se ho co nejvíce dostalo pro jeho 12členný tým.

Thajská média nejvíce zaujal fakt, že Čantawong v mládí ztratil téměř celou rodinu. Když mu bylo teprve 10 let, jeho rodiče i 7letý bratr zemřeli po těžké nemoci. Většinu života ho tak vychovávala teta Amporn Sriwichai. I ona se zatajeným dechem čeká, jak záchrana dopadne. Čantawong podle ní zasvětil život pomáhání druhým a v žádném případě nechtěl nikomu ublížit.

Video Záchranáři a potápěči museli rozšířit některé části jeskyně, aby dostali děti do bezpečí. - Reuters
1080p 720p 360p

Pomáhat se mu skutečně podařilo – ve městě, kde žije, je velice oblíbený. Byť se jedná o velice chudou oblast, dokázal vybudovat fotbalový tým s jasnými pravidly a systémem odměn. Když byli chlapci úspěšní ve škole, zařídil jim nové oblečení a boty. „Měl je radši než sebe,“ popisoval médiím jeho kamarád. Podle něj by Eka nikdo neměl vinit, stačí, že bude vinit on sám sebe.

Záchranné akce pokračují

Potápěči v Thajsku v pondělí ráno zahájili druhou fázi záchranné operace. První čtyři chlapci byli vyproštěni v neděli, osm dalších hochů ve věku mezi 11 a 16 lety a trenér v jeskyni na severu země zůstávají.

Kolem 11:00 místního času (06:00 SELČ) jsme tým (potápěčů) poslali znovu dovnitř. Doufáme, že během několika hodin budeme mít dobré zprávy,“ prohlásil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón. Podle něj by měla být druhá fáze operace dokončena do 21:00 místního času.

Video První z thajských dětí, které byly 14 dní uvězněny v jeskyni, byly zachráněny a odvezeny do nemocnice. - Reuters
1080p 720p 360p

Skupina sportovců se nachází více než čtyři kilometry od ústí jeskyně. Některé úseky trasy jsou po odčerpání vody schůdné pěšky, nejméně kilometrový úsek musela ale první čtveřice hochů s potápěči v neděli překonat pod hladinou.

Po jejich vyproštění byla záchranná akce přerušena. Bylo totiž nutné doplnit láhve s dýchací směsí, které jsou rozmístěny podél cesty ven z jeskyně.

Záchranáři přitom bojují s časem. V provincii Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází, v noci na pondělí silně pršelo a lijáky mají pokračovat i v příštích dnech. Množství vody v jeskyni tak bude pravděpodobně zase stoupat. Dosavadní lijáky ale hladinu vody v jeskyni zatím nezvedly, sdělily podle agentury AP thajské úřady. Podle thajských úřadů může dokončení záchranné operace trvat tři až čtyři dny.

Pomoc s vyproštěním malých fotbalistů nabídl i Elon Musk

Doporučujeme
hahapch ( 10. července 2018 02:57 )

Poděkovat trenérovi za co? že neumí číst nebo neví jaký je měsíc nebo ceduli před vchodem do jeskyně úplně ignoroval? a ohrozil životy všech chlapců, kolik lidí pomáhá s vyproštěním z jeskyně a jeden přišel o život, vina trenéra a že dával své jídlo klukům asi jej hryže svědomí tak chce aspoň trochu napravit co zbabral, před jeskyní velká cedule že se nesmí dovnitř od června do října kdy hodně prší a jeskyně je zaplavená vodou, neměl s chlapci vůbec jít dovnitř

almr ( 9. července 2018 22:43 )

Trenér je do jeskyně vzal na přání rodičů.Byl to nějaký společný výlet.

berlin71 ( 9. července 2018 20:28 )

Preju si at do vse dobre dopadne .

mrkevmrkev ( 9. července 2018 20:19 )

Někde psali, že nebyli tak v jeskyni daleko, ale přišla právě ta voda, která jim uzavřela cestu zpět a oni museli postupovat vpřed právě před ní. Ustupovali právě, aby se neutopili a kdyby neměli poustupovat kam, tak by již nežili.

Monikay ( 9. července 2018 14:24 )

Mají štěstí na tak obětavého trenéra. Ať je taky brzy v pořádku venku. Rodiče mu pak poděkují.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa