Teroristu z Manchesteru zachránilo britské námořnictvo: Odpálil se a zabil 22 lidí

31. 7. 2018
07:36

Psal se rok 2014, když se Libye po pádu Kaddáfího režimu zmítala v další občanské válce. Dva bratři, britští občané Salman a Hashem Abedi, v zemi v tu chvíli pobývali. Následovali tam své rodiče, se kterými žili střídavě v Manchesteru. Jako britské občany je do bezpečí odvezlo britské námořnictvo. Loni v květnu Salman Abedi při sebevražedném útoku na koncertě zpěvačky Ariany Grande zavraždil 22 lidí.

Bratři Abediovi se dostali na palubu záchranné lodě HMS Enterprise, která je převezla do bezpečí na Maltu. Odtud pak v srpnu 2014 letěli domů, do bezpečí do Manchesteru, uvedl s odkazem na oficiální zdroje server Mail Online. Byli mezi stovkou Britů, které královské námořnictvo evakuovalo.

Abedi s Hashemem se v Libyi při svém pobytu, stejně jako jejich otec, účastnili bojů. Jejich otec bojoval proti islamistům. Jestli bojovali společně, či byli rozděleni, není jasné. O Abediho se zajímaly tajné služby, ale zhruba měsíc před záchranou z Libye MI5 jeho případ uzavřelo s výsledkem, že se jednalo o chybnou identifikaci. Jen pár měsíců po záchraně z Libye se Abedi, který si dával pauzu od studií na manchesterské univerzitě a započal studia byznys managementu na Stafordské univerzitě, začal radikalizovat.

22. května 2017 po skončení koncertu americké zpěvačky Ariany Grande, kterého se účastnilo přes 14 tisíc návštěvníků, zejména dětí a mladistvých, odpálil Abedi vlastnoručně vyrobenou hřebíkovou bombu, kterou měl podle policie upevněnou na těle. Zabil sebe a dalších 22 lidí, přes 800 lidí bylo zraněno nebo utrpělo traumata. V jeho bytě byl nalezen dopis se vzkazem rodině, v němž prosil o odpuštění. K jeho činu se následně přihlásil Islámský stát.

„Krveprolití, které spáchal poté, co byl zachráněn britským námořnictvem, nelze považovat za nic jiného než za nejhlubší zradu,“ nechal se slyšet vládní zdroj.

Abediho bratr Hashem byl krátce po útoku zadržen, nyní sedí ve vězení v Tripolisu, kde čeká na soud.  

Doporučujeme
Desterz ( 31. července 2018 13:23 )

..."byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát, a zakázali zpívat..." K.Kryl, Veličenstvo kat, mám dojem před takovými 50 lety.

tenco ( 31. července 2018 09:07 )

Když se vyjádřím, tak mě zavřou.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud