Mečiar chystá politický návrat, prezidentem ale být nechce. Kam bude kandidovat?

30. 7. 2018
14:27

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar chystá velký politický comeback. Někdejší hlavní muž slovenské politiky, který byl i u rozdělení Československé federativní republiky, řekl televizi Markíza, že i v důchodu má stále co dělat.

„Neodpočívám. Ovce jsem přestal chovat, protože mi sežraly stromy. A trošku jsem se nenápadně začal věnovat politice,“ řekl Mečiar. O své politické budoucnosti příliš mluvit nechtěl, vyloučil ale, že by chtěl na hradě vystřídat Andreje Kisku. „Určitě neplánuji kandidaturu na prezidenta. Na tisíc procent. Vstup do politiky ano,“ řekl bývalý premiér po výslechu na policii. Tam se ho vyšetřovatelé ptali, co ví o údajné objednávce vraždy Sylvie Volzové.

 

Slovenští analytici se zcela neshodnou, jestli má bývalý premiér šanci uspět. Upozorňují mimo jiné na to, že vyrůstá nová generace voličů, která nepamatuje 90. léta. A ti by mohli slyšet na hájení slovenských národních zájmů. „Otázka je, jestli Vladimír Mečiar má v sobě dost politického testosteronu, aby tyto voliče oslovil,“ říká analytik Jan Baránek.

Navíc by Mečiara mohla podle expertů dostihnout minulost. „To, co by mohl schytat od svých politických rivalů, by určitě bylo hodně nepěkné a velmi těžko by se vůči tomu nějakým způsobem vymezoval,“ říká Martin Slosiarik.

 

Mečiar byl v době rozdělení Československa premiérem SR a předsedou HZDS. V březnu 1994 byl z premiérského křesla odvolán, ale po devíti měsících se do čela vlády vrátil a vydržel zde do roku 1998. Ve volbách v roce 1998 sice HZDS zvítězilo, ale vznikla vláda široké koalice bez Mečiara. Volby v roce 2002 HZDS opět vyhrálo, ale Mečiar znovu nebyl schopen sestavit vládu a zůstal v opozici.

V letech 1999 a 2004 neúspěšně kandidoval na prezidenta. Po volbách v roce 2006 se jeho Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) stala členkou vlády premiéra Roberta Fica (Mečiar však v kabinetu nezasedl). Ve volbách o čtyři roky později u voličů propadla a nedostala se do parlamentu. LS-HZDS neuspěla ani v dalších volbách. V dubnu 2012 Mečiar oznámil odchod z čela strany, která později zanikla.

 

Video Konec Mečiarovým amnestiím: Únoscům exprezidentova syna hrozí nyní odsouzení. - Joj
480p 360p 240p

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa