Ucpaná cesta k moři: Kolony na dálnicích od Německa po Chorvatsko trápí dál řidiče

Autor: jer, ČTK - 
29. července 2018
17:15

Na evropských dálnicích směřujících ze střední Evropy na jih v neděli po sobotním náporu rekreantů dál panuje velmi hustý provoz. Kvůli desetitisícům rodin, které se vydaly na dovolenou k moři nebo zpět domů, se opět na mnoha místech tvoří kolony a řidiči čekají desítky minut zejména u hraničních přechodů a mýtnic. Vyplývá to z informací dopravních serverů a autoklubů.

V Německu se fronty od rána tvořily zejména na bavorském úseku dálnice A9 v okolí Norimberka a také na dálnici A3 ve směru na Pasov. „V Bavorsku je teď všechno přetížené, i na hranicích je těsno,“ varovala v neděli mluvčí německého autoklubu ADAC.

V Rakousku se musejí řidiči obrnit trpělivostí zejména na alpské dálnici A10 vedoucí do Slovinska a na brennerské dálnici A13 ve směru do Itálie.

Stejně jako v sobotu se dlouhé kolony tvoří před tunelem Karavanky mezi Rakouskem a Slovinskem. Ze slovinské strany tam odpoledne stála fronta dlouhá dva kilometry. Řidiči čekali i na slovinské dálnici A1 mezi Postojnou a Lublaní a na hraničních přechodech do Chorvatska, nejdelší čekací doba je v neděli na přechodu Starod, kde auta stojí přes hodinu.

V Chorvatsku je velice hustý provoz zejména na dálnici A1, která vede k nejoblíbenějším letoviskům. Kolony se tvořily například v okolí Zadaru a Šibeniku, ale i na mostě spojujícím pevninu s ostrovem Krk. Nejdelší, až čtyři kilometry dlouhá kolona popojíždí podle chorvatského automotoklubu HAK u mýtné brány Záhřeb-Lučko. Stejně dlouhé jsou i fronty u hraničních přechodů Kaštel a Plovanija ve směru do Slovinska.

Experti předem varovali, že Evropu čeká jeden z dopravně nejrušnějších víkendů roku. Může za to zejména začátek školních prázdnin ve dvou německých spolkových zemích, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku.

Video Jak dojet z Prahy do Splitu - František Kára, Michal Nosek

horalysa ( 29. července 2018 18:36 )

Jen ať si těch kolon pěkně užijí. Doma mají zřejmě těch uzavírek ještě málo. Já raději krásy České a Slovenské země. Na hory jezdívám nejrádějí na podzim. Ceny levnější,cesty bez kolon, co mi chybí? Všude se domluvím a pokud opustím hranice naši země, v horách potkávám převážně kamzíky a těm je jedno, jakým jazykem s něma hovořím.

11karel11 ( 29. července 2018 17:49 )

Když to lidí baví, tak ať tráví dovolenou v kolonách a na přeplněných plážích. Hlavně , že jedou k moři, ale krásná místa v ČR neznají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud