„Ne penzijní genocidě.“ 12 tisíc Rusů protestovalo proti důchodu od 63 a 65 let

Autor: ČTK, ula - 
28. 7. 2018
20:24

Více než 12.000 lidí se dnes podle nezávislých odhadů sešlo v Moskvě na povolené demonstraci proti záměru vlády zvýšit důchodový věk. Při akci, jejímž organizátorem byla komunistická strana, se objevily i velmi kritické výzvy, například k odvolání premiéra Dmitrije Medveděva či k rozpuštění Státní dumy, dolní komory parlamentu. Informovala o tom ruská média.

Duma 19. července schválila v prvním čtení kontroverzní vládní návrh zákona o důchodové reformě, který počítá s postupným zvýšením věku pro odchod do penze. Do roku 2028 by měl u mužů vzrůst z nynějších 60 let na 65 a u žen do roku 2034 z 55 na 63 let. Druhé čtení v dolní komoře se předpokládá na podzim.

Prodloužení aktivního pracovního věku vyvolalo v Rusku protesty už na jaře záhy po oznámení, že se taková změna chystá, a poprvé po dlouhé době snížilo popularitu prezidenta Vladimira Putina, přestože se Kreml k přípravě tohoto opatření nezná. Pozdější odchod do důchodu odmítá podle průzkumu kolem 90 procent Rusů.

Video  „Studená válka je věcí minulosti.“ Putin s Trumpem narovnávali vztahy mezi Ruskem a USA  - Markéta Volfová, Lukáš Červený, reuters

Ministerstvo vnitra tvrdilo, že se na dnešním mítinku, který v metropoli zorganizovali komunisté, sešlo asi 6500 lidí. Nezávislé zdroje agentury RBK a deníku Kommersant však odhadly, že protestovat přišlo více než 12.000 demonstrantů.

Na transparentech účastníků se podle Kommersantu skvěly nápisy jako například „55 let... ani o minutu déle“ nebo „Ne penzijní genocidě", ale rovněž „Pryč s medvědí vládou a dumou“ v narážce na jméno předsedy vlády Medveděva.

„Rusko postihly tři pohromy, které zasáhly všechny rodiny: Velká vlastenecká válka, privatizace a nyní je to zvýšení důchodového věku,“ řekl v projevu předseda komunistické strany Gennadij Zjuganov. Prohlásil také, že podobné akce jako ta v Moskvě se dnes konaly v 50 dalších ruských městech.

Video  Takhle se policisté osopili na protestující ve městě Kemerovo  - twitter.com

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 29. července 2018 15:37 )

UZ zase..Misto ukazat jednou treba krasy Petrohradu tak CT2 ukazuje opet jak smrduti US kojoti zerou v Yeloustounu mlady vidlorohy,..Tuze "Dojemne"...a informativni,,o zabave ani nemluve.

satanas ( 29. července 2018 11:21 )

JE videt zes obeti CZ presstitutu..Mimochodem,,na koukani na tv v Cesku potrebujete "Bumazku"? Ceska rarita?

satanas ( 29. července 2018 11:19 )

Duchodovy vek--65 let, rovnase Genocida? V Cesku neziji,,takze se ptam--Jaky je duchodovy vek v Cesku? Kdo to vi mi odpovi? Kdy zacina Genocida v Cesku?

junkiexl ( 29. července 2018 10:46 )

Rusaci nedelaji nic pro turisticky rozvoj. Dodnes musi mit clovek na kazdy krok bumazku a zakazanymi oblastmi se to jen hemzi. Nemaji radi cumily a na nejake turisty opravdu necekaji, protoze” ruske krajine rozumi jen ruska duse” tak at si ty sve krasy strci do peerdele. A ve skutecnosti nechteji, aby lidi videli, co je Rusacko za bordel.

satanas ( 29. července 2018 10:30 )

Nebyt podobnych skupinek, Navalnyho a curyn z Pussy Riot tak ani netusime ze neco jako Ruska federace, nejvetsi a pozoruhodna zeme plna prirodnich kras a jinych zajimavosti vubec existuje..On asi bude nekde jakysi "Duvod" proc koukame porad na kdejake shromazdeni tucnaku na Aljasce misto toho neco z Ruska poznat, videt...Ceho se CZ televize boji? Ze jim prestanem verit? Proc je Rusko pro TV Tabu? Proc kdyz chci krasy Ruska videt v TV, musim koukat prez satelit na TV zapadni? Predevsim Nemecke??

Zobrazit celou diskusi
Další videa