Český důchod berou senioři na Seychelách i v Řecku. Má to důležitou podmínku

3. 5. 2018
05:35

Alžírsko, Austrálie, Bulharsko, Etiopie, Sýrie, ale i Řecko nebo Seychely. Všude tam žijí čeští důchodci a stát jim posílá starobní penzi. Celkem jde o více než 93 tisíc lidí, což je o čtvrtinu více než před pěti lety. Aby úředníci peníze do zahraničí poslali, musí ale důchodci pravidelně dodávat důležité potvrzení: že jsou naživu.

Je to scéna, která se na mnoha konzulárních odděleních českých ambasád opakuje měsíc co měsíc. Desítky starých a mnohdy i nemocných lidí trpělivě vyčkávají v čekárně, aby jim úředník razítkem potvrdil, že jsou stále naživu. Pokud by do Česka takový dokument s příznačným názvem „Potvrzení o žití“ nedodali, stát by jim neposlal důchod, na který mají nárok.

Potíž je v tom, že konzulární oddělení není v každém městě, takže pokud senior žije třeba na vzdáleném venkově, musí si pro razítko dojet i desítky kilometrů. Nebo si musí potvrzení s úředně ověřeným podpisem obstarat jinak, třeba na úřadu nebo u notáře. Ale to stojí peníze. Na zastupitelském úřadě je to zdarma.

Čekají i nemocní lidé

„Někteří mají i velmi špatné zdraví, musí urazit dlouhou cestu a potom ještě čekají v čekárně na razítko,“ popsal pro Blesk Zprávy pracovník jednoho z konzulárních oddělení. „Určitě by bylo možné vymyslet méně komplikovanou a zároveň dostatečně ověřenou cestu, jak tyto důchody vyplácet,“ dodal s tím, že občas je mu penzistů v čekárně líto.

Čeští senioři se ve velkém množství na konzulátech scházejí hlavně v zemích, kde jich žijí tisíce. Například v Německu jich je 19 tisíc, v Polsku 15 tisíc a třeba v Rakousku víc než 3000. Úředníci v těchto zemích mají s „razítkováním“ spousty práce.

Senioři v ciziněSenioři v cizině | 

Peníze si mohou senioři nechat poslat buď v hotovosti na účet, nebo šekem. Většina z nich využívá první možnost. Důchod se vyplácí zpětně a pouze za měsíce, pro které bylo vystaveno potvrzení o žití. Toto potvrzení musí senior pravidelně posílat do Česka.

„Příjemce zasílá potvrzení v časových intervalech, které si sám určí. Může to být čtvrtletně, pololetně nebo i v jiném časovém intervalu, doporučujeme alespoň jednou ročně,“ uvedla Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

To znamená, že pokud důchodce dodává potvrzení čtvrtletně, jsou mu i peníze vypláceny v tomto intervalu. Řada zvláště chudších seniorů si ale nemůže dovolit čekat na peníze třeba půl roku, takže si potvrzení o žití zařizují každý měsíc nebo každé tři měsíce.

Za deset let dvakrát více seniorů v cizině 

Počet seniorů s nárokem na český důchod se každý rok zvyšuje. Zatímco ještě před deseti lety jich bylo „jen“ 46 tisíc, nyní jich je více než 93 tisíc. Tedy dvakrát tolik. Jen za posledních pět let se jejich počet zvýšil o čtvrtinu.

Důchodci jsou „rozeseti“ prakticky po celém světě. Nejvíc, celkem 32 tisíc, jich žije na Slovensku. Následuje Německo (19 197), Polsko (15 378), Kanada (3907). Výjimečné ale nejsou ani vzdálené nebo vyloženě exotické země – Peru, Mexiko, Indie, Dominikánská republika nebo Etiopie. Dvanáct lidí žije v Thajsku, dva v Egyptě a jeden senior žije také na Seychelách. Celkem jde o více než 100 zemí.

Video „Důchod si může užít každý, pište si hezké věci,“ radí expert. Varuje před zahořknutím. - David Budai, Lukáš Červený
1080p 720p 360p

enigma ( 27. srpna 2018 15:14 )

Jeden duchodce take na Seychelach ... Von uz je Kozeny Viktor v duchodu ?? Casem do toho soupisu pribude take Jizni Afrika . Krejcir take nemladne ...

FrantaSvacina ( 4. června 2018 11:25 )

Naprostá blbost eva2208, měsíčně, ale můžeš zvolit čtvrtletně, jednou za půl roku nebo jednou za rok.

eva2208 ( 10. května 2018 17:31 )

v clanku jsou nepresne informace...duchod do zahranici se zasila ctvrtletne a to bud na ucet nebo sekem...kdyz se zasila na ucet,musi duchodce posilat kazde 3 mesice potvrzeni o ziti,kdyz to chce sekem,staci posilat potvrzeni o ziti jednou za rok

tomik007 ( 3. května 2018 17:30 )

NEJVETSI SRANDA: je ze o zvyseni duchodu rozhoduji ti co maji nejvyssi plat. Pro ty je vyhodnejsi kdyz se zvysuje duchod v % a rozdil mezi chudaky se jeste dal zvetsuje. V normalnich systemech se zvysuje zaklad (ktery je pro vsechny stejny) o procenta inflace. To by se ofsem nasim soudruhum strany a vlady asi moc nehodilo.

tomik007 ( 3. května 2018 17:22 )

ANO - myslim ze ti pak postaci kratky pobyt v troube

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa