Český velvyslanec vynechal zdravici u sudetských Němců. Kvůli výrokům Merkelové

Autor: ČTK - 
15. července 2018
21:07

Český velvyslanec sice v neděli zavítal na setkání sudetských Němců v bavorském Würzburgu. Jenže podle bavorské televize BR nepronesl zdravici, jak bylo původně oznámeno. Důvodem je podle televize rozladění mezi Prahou a Berlínem po nedávném prohlášení kancléřky Angely Merkelové, že pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění.

Každoroční slavnostní setkání se poprvé uskutečnilo ve Würzburgu. Přítomnost českého velvyslance Tomáše Jana Podivínského měla být podle BR jasným znamením dalšího sbližování Čechů a sudetských Němců.

Oproti původnímu oznámení však k tomuto shromáždění velvyslanec Podivínský nepronesl zdravici. Nedávné výroky Merkelové rozhořčily prezidenta Miloše Zemana i premiéra Andreje Babiše, poznamenala v té souvislosti BR.

Český velvyslanec poskytl BR krátký rozhovor. „Tyto výroky a protivýroky ukazují, dokazují a podtrhují, že nadále musíme rozvíjet tyto vynikající vztahy a pečovat o ně,“ řekl Podivínský. Podle něj totiž dobré vztahy nejsou „ničím automatickým“. „Proto musíme tyto vztahy, zvlášť mezi Bavorskem a Českem, ale také mezi Německem a Českem, dál pěstovat,“ dodal podle BR český diplomat.

Z někdejšího Československa bylo po druhé světové válce odsunuto na tři miliony sudetských Němců. Více než milion z nich skončil v Bavorsku.

Video S prezidentem v Lánech - Angela Merkelová - redakce Blesk

Posun od dříve chladných vztahů mezi sudetskými Němci a Prahou byl vidět v posledních letech na velkých sjezdech sudetských Němců. V roce 2016 tam jako první oficiální zástupce české vlády vystoupil tehdejší ministr kultury Daniel Herman. Loni se sjezdu zúčastnil dokonce tehdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (oba KDU-ČSL).

Letos sice - i kvůli obtížím se sestavováním české vlády - do Augsburgu žádný český ministr nedorazil, zastoupení zde ale mělo několik politických stran včetně sociální demokracie, TOP 09 nebo Zelených. Přítomen byl také velvyslanec Podivínský.

monhtik ( 22. července 2018 12:48 )

Paní Merkelová již neví kudy kam, a viditelně si přestává vidět do úst. Zřejmě ji vůbec nevadí co tu Němci napáchali již před válkou a později. Odsun byl v pořádku, i když někdy se to poněkud zvrhlo. Benešovy dekrety by si vůbec neměla brát do úst. Je na čase, aby paní Merkelová odešla na smetiště dějin. Natahala do Německa tisíce migrantů a jenom jí můžou Němci poděkovat zato co se tam teď děje. Přerostlo ji to přes hlavu, neví si s tím rady atak mlátí a kope kolem sebe.

Taurus70 ( 16. července 2018 10:28 )

 To by mel pan Doktor Benes obrovskou radost kam az dokaze padnout Cesky kolaborantsky narod a jak hezky si upravuje dejiny😕

borjar ( 16. července 2018 05:41 )

Zeman by měl pisknout , obměnit velvyslance a počet regulovat . Je jích jak myší ve stodole .

europa ( 16. července 2018 05:31 )

Baba Merkelová je skrz naskrz škodlivá. Následky jejího působení v politice jsou a budou nedozírné, a Evropa se z nich už nikdy nevzpamatuje. To, že ji němci stále volí, je důkazem, že nepřestali škodit. Nejdřív dvě světové války, teď zamořování Evropy migranty. Zatímco z válek se Evropa vzpamatovala, z problémů s migranty se už nikdy nevzpamatuje. Jsou tu a budou se množit a množit. Sbohem, kulturní Evropo.

Bystrozraky ( 15. července 2018 23:46 )

Hrdina! Kéž by jich naše republika měla více! Ten had Herman s dalším hadem Bělobrádkem nám zadělali na pěkné problémy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud