Obří ledovec děsí grónskou vesnici. První lidi už museli evakuovat

Autor: ČTK, nkov - 
14. 7. 2018
08:55

Grónskou obec Innaarsuit ohrožuje obří ledovec, který připlul k jejím břehům. Ve vesnici vyvolal paniku a úřady nařídily části obyvatel evakuaci. Osada na severozápadním pobřeží Grónska, v níž žije asi 170 obyvatel, se obává rozpadu ledovce, který by mohl způsobit katastrofální záplavy. Informovalo o tom v pátek dánské vydání listu The Local.

„Bojíme se, že by se části ledovce mohly odtrhnout a vyvolat vlny, které by způsobily ve vesnici povodeň,“ řekla dánské tiskové agentuře Ritzau představitelka grónské policie Lina Davidsenová. Jeden menší úlomek ledovce již spadl do moře. V regionu má navíc pršet, což zvyšuje riziko drolení ledovce.

Ledovec spatřili poblíž osady poprvé ve čtvrtek a místní úřady následně vyhlásily stav pohotovosti. Podle agentury Ritzau byli ale v ostrovní osadě Innaarsuit zatím evakuováni jen ti lidé, jejichž domy stojí na výběžku ostrova nejblíže ledovci.

„Ledovec je stále poblíž vesnice a policie nyní diskutuje o tom, jaký postup zvolit dál,“ sdělil agentuře AFP grónský policejní šéf Kunuk Frederiksen.

Ledovec se nyní pravděpodobně zasekl o mořské dno a přestal se pohybovat. Osada Innaarsuit doufá, že silný vítr opět s ledovcem pohne a odežene ho daleko od břehu, napsal britský list The Independent.

Video Ledovec u pobřeží kanadského Newfoundlandu - facebook.com / Newfoundland Iceberg Reports
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
horalysa ( 14. července 2018 11:31 )

Kalouska děsí Babiš a drtivou většinu obyvatel zas děsí Kalousek. Takový ledovec oproti Kalouskovi je kulička ze sněhu.

a-z- ( 14. července 2018 10:52 )

Jsou podělaní z hroudy sněhu a to chtějí samostatnost.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa