Osm dětí zůstává uvězněno v jeskyni, riziko roste. Kdy vyrazí potápěči opět do akce?

Autor: jer, ČTK - 
8. 7. 2018
18:20

V Thajsku v neděli zachránili první čtyři chlapce z třináctičlenné skupiny, která uvázla v zatopeném jeskynním systému na severu země. Skončila tak první fáze záchranné operace. Evakuace dalších dětí bude zahájena za deset až 20 hodin, což je doba, kterou záchranáři potřebují k nezbytné přípravě, oznámil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj, na jejímž území se jeskynní komplex nachází.

„Naše operace byla úspěšnější, než jsme očekávali,“ řekl guvernér. První chlapec byl podle něj venku už v 17:40 místního času (12:40 SELČ), ačkoliv média původně uváděla, že první by mohl být venku až kolem 16:00 SELČ. Novinář Florian Witulski, který působí v Bangkoku, vysvětlil rychlost záchranné operace tím, že voda v podzemí klesla víc, než se čekalo, a více úseků trasy je schůdných pěšky. Chlapci se pod hladinou přesouvali v úseku asi jednoho kilometru.

Totožnost prvních zachráněných guvernér nesdělil. Dozorující lékař vybral podle médií nejprve ty nejslabší. Počet zachráněných odpovídá původnímu plánu, podle kterého potápěči převedou do bezpečí chlapce rozdělené do čtyř skupin, přičemž v první byly čtyři osoby a v ostatních budou tři.

Záchranářům dochází kyslík

Osottanakón řekl, že nyní potřebují záchranáři deset až 20 hodin na přípravu operace, aby mohli evakuovat další skupinu. Jednak si potřebují odpočinout, jednak musejí doplnit zásoby kyslíku, který prakticky celý pro první fázi operace vypotřebovali. Celkově se na záchraně podle guvernéra podílí 90 potápěčů, z toho 50 zahraničních a 40 thajských.

Skupina dvanácti chlapců byla spolu s jejich fotbalovým trenérem v jeskyni uvězněna od 23. června. Chlapci jsou ve věku mezi 11 a 16 lety, jejich trenérovi je 25.

Kolem počtu zachráněných dětí panovaly během operace nesrovnalosti s tím, jak se různá média odvolávala na různé oficiální či neoficiální zdroje.

Evakuace začala v neděli ráno kvůli hrozbě dalších dešťů a obavám, že se v jeskyni opět zvýší hladina vody. O tom, kdo bude evakuován jako první, rozhodl podle thajských zdrojů australský lékař a zároveň potápěč, který je na místě. Kritériem byla kondice dětí, ty nejoslabenější měly jít jako první. Děti, které vyšly z jeskyně, převážely sanitky k přistaveným vrtulníkům, které je pak přepravily do nemocnice vzdálené zhruba 70 kilometrů.

Video První z thajských dětí, které byly 14 dní uvězněny v jeskyni, byly zachráněny a odvezeny do nemocnice. Jeden z chlapců ve vážném stavu. - Reuters
1080p 720p 360p

Čerpadla zatím nechtějí

Chlapce, kteří v červnu ustupovali stále hlouběji do jeskynního komplexu před stoupající vodou, záchranáři objevili 2. července. Od té doby jim přinášeli zásoby a připravovali evakuaci. Protože někteří z hochů neumějí plavat a vzhledem k obtížnému terénu, v němž v pátek zahynul jeden z potápěčů, se uvažovalo také o tom, že se vyčká až do konce monzunového období, tedy do podzimu, aby chlapci mohli z jeskyně vyjít pěšky. Protože ale začal v jeskyni ubývat kyslík a hrozilo, že se hladina vody opět zvýší, bylo rozhodnuto s evakuací neotálet.

Česko nabídlo pomoc při záchraně a v pátek vyslalo do Thajska dva hasiče, aby na místě posoudili situaci. „Česká republika thajským úřadům nabídla, že na místo dopraví vhodná čerpadla s příslušenstvím včetně obsluhy. Thajská strana nicméně zástupce z české ambasády dnes informovala, že pomoc z ČR zatím nevyužijí,“ uvedla v neděli mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Doporučujeme
pichafka ( 9. července 2018 00:45 )

VUBEC NECHAPU PROC TY MALE MICUDY !!! VUBEC ZACHRANUJI !!!! DYT BY Z NICH BYLY ZAS JENOM !!!! KOPACKY !!!!! A TECH JE NA SVETE PREMNOZENY PREHRSEL !!!!!!!

vlasta1 ( 8. července 2018 23:23 )

To co dělali Asiati pejskům a kočičkám tak daleko horší věci dělali Němci v táborech lidem a nikdo jim nenadává. Bohužel.

tomik007 ( 8. července 2018 22:55 )

ANO - ty fotky jsou zrudne. Docela mi to pripomina leta vlady ODS...

gabreta ( 8. července 2018 22:33 )

Jen tak, mezi náma. Už jsi zažil, že by novináři mluvili pravdu a informace měli někdy ověřený?

NordicSD ( 8. července 2018 21:57 )

Nevim proc mame resit nejake thajske parchanty, kteri do te jeskyne vlezli dobrovolne. Holt za chyby se obvykle plati. Navic jsou to jen asiati a tech je jak na.sra.no. Zrejme to bude castecna odplata za nedavny "Festival psiho masa v Yulinu, China" kde taktez asiati - cinske zrudy nejbestialnejsim zpusobem umucili 15000!!! nevinnych pejsku, stenatek, kocicek a kotat. Opalovali je zaziva plynovymi horaky, hazeli a topili ve varici vode, zaziva je stahovali z kuze, male pejsky a stenatka nabodavali zive na reznicke haky. Vse si cinske zrudy nataceli na mobily a jeste se tomu straslivemu utrpeni a pomalemu umirani tech zviratek smali !!!! Pro predstavu jak ty pejsky a kocicky ty cinske zrudy bestialne mucili si zadejte do prohlizece "images of Yulin" a uvidite co je ta asiatska verbez za bestie. Ja jsem z toho bez sebe jeste ted. Takze pokud ted ti thajsti parchanti zdechnou, tak to bude to jen mala odplata za tech 15000 bestialne umucenych pejsku a kocicek. Cinske zrudy tento "festival" poradaji kazdy rok a rocne navic takto bestialne umuci 25 MILIONU pejsku a kocicek. I ostatni zvirata v te jejich prasive zemi zazivaji kazdy den peklo na Zemi. To plati i pro Kambodzu, Laos, Koreu a ostatni asiatske pr.de.lovy. Jedine reseni byl bylo, kdyby tu asiatskou bestialni verbez vyhladil do posledni hnaty nejaky vysoce sofististikovany virus mimozemskeho puvodu, ktery by byl neskodny pro zvirata. Jinak se ty bestie budou mnozit jako potkani. I ti potkani jsou ale proti nim velice hodnotni zivocichove. Zaroven vyzyvam vsechny majitele a milovniky pejsku, kocicek a ostatnich zviratek k TOTALNIMU BOJKOTU cinskych restauraci a veskereho zbozi pochazejicimu od cinskych bestii !!! Zadnym zpusobe nepodporujte tyto bestialni zrudy !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa