„Mami a tati, nebojte se.“ Chlapci věznění v jeskyni napsali dopisy, trenér se omlouvá

Autor: ČTK - 
7. 7. 2018
08:42

Omluvný dopis fotbalového trenéra se v sobotu prostřednictvím potápěčů dostal k rodičům 12 chlapců uvězněných už dva týdny v jeskyni na severu Thajska. Mladý trenér v něm napsal, že děti jsou pro tuto chvíli v pořádku. Chlapci svým rodinám také poslali vzkazy. Jak napsala agentura AFP, záchranáři se snaží vytvořit alternativní únikovou cestu a vrtají do skály v oblasti jeskyně. Provedli na 100 vrtů, ale skupinu zatím nelokalizovali.

"Rodičům všech dětí, všechny děti jsou v tuto chvíli v pořádku, pracovníci se o ně dobře starají. Slibuji, že se o děti budu starat nejlépe, jak to půjde. Chci poděkovat za veškerou podporu a chci se rodičům omluvit," vzkázal 25letý trenér, který je se svými svěřenci ve věku od 11 do 16 let uvězněný v jeskyni Tcham Luang Nang Non od 23. června.

Dopisy představují první komunikaci 13členné skupiny s okolním světem od úterního zveřejnění videa natočeného britskými záchranáři, kteří ji objevili. Uvěznění chlapci se své rodiče snažili uklidnit a psali o plánech na dobu po vysvobození z jeskynního systému. V tom ale nadále klesá množství kyslíku, čas záchranářům ubírají také očekávané prudké deště.

Utěšující dopisy

Proto se týmy záchranářů snaží o vytvoření vertikální únikové trasy. "Provedli jsme sto vrtů, ale zatím pozici (skupiny) neznáme," řekl šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón, který je zároveň guvernérem provincie Čchíengráj, kde se neštěstí stalo. Ujistil také, že děti jsou v dobrém stavu, přestože v jeskyni ubývá kyslíku.

"Mám se dobře, ale je tady trochu zima. Nedělejte si o mě starosti. Nezapomeňte připravit moji narozeninovou oslavu," napsal jeden z chlapců. "Buďte v klidu, mami a tati. Jsou to dva týdny, co jsem odešel, ale vrátím se, abych vám pomáhal v obchodě," napsal jiný, jehož rodiče vedou malý obchod s potravinami.

První oběť

Thajští záchranáři se zatím nechtějí do evakuace uvězněných dětí pouštět, protože chlapci si ještě neosvojili potápěčské dovednosti. Osottanakón ale řekl, že pokud by se opět dostavily vydatné deště, potápěči okamžitě zahájí evakuaci skrze dlouhou chodbu s několika úzkými či zaplavenými úseky.

Na místě záchranné práce sleduje 1100 novinářů s kamerami rozmístěnými v rozbahněném terénu v blízkosti jeskyně.

Záchranářská operace si v pátek vyžádala první oběť, když při zásobovací misi zahynul v podzemí na severu Thajska bývalý příslušník zdejšího námořnictva, který se na operaci podílel jako dobrovolník. Dnes má do Thajska dorazit dvojice českých hasičů, která bude na místě prověřovat, jak by mohla záchrannou akci podpořit Česká republika.

Video Záběry z jeskyně, kde uvízlo 12 thajských chlapců s trenérem - Reuters, Thajské námořnictvo
360p

Doporučujeme
jardavozembouch ( 7. července 2018 14:22 )

Vetsinu nestesti si lide privodi prave diky povercivosti. Napr.pristi tyden je patek 13. Takze nevychazet, obalit se bublinkovou folii... Nejak to nefunguje,ja dostal kouli z dejaku 13. ale byl ctvrtek )))

11karel11 ( 7. července 2018 14:14 )

13 je šťastné číslo a chlapce zachrání. Držím palečky.

sores ( 7. července 2018 11:33 )

Trenéra do basy na 10 let a tučnou pokutu!! Jen de.bil si vezme děti do velmi nebezpečné jeskyně bez dozoru zkušených potápěčů!! Rodiče aby mu udělali veřejný lynč!!!

bibijana ( 7. července 2018 10:31 )

Jsem pověrčivá - je jich třináct,toto číslo přináší smůlu. Většina chlapců neumí plavat!. Můj ty Bože,jsou to sportovci,naučit se plavat, to je první,co má děcko umět.Když občas vidím ukázky z těch amerických akčních filmů a co všechno se tam děje,tak mně hlava nebere,co je to za velký problém dostat děcka z díry. Chtělo by to tyto bláznivé tvůrce fantas magorických filmů a jejich hrdiny do Thajska povolat.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud