Zdanění Facebooku: Za každé surfování na síti zaplatí lidé poplatek. Uganďané se bouří

Autor: ČTK - 
2. července 2018
21:20

V Ugandě začal platit zákon, na jehož základě byl přes telefonní operátory a poskytovatele internetu zdaněn přístup k sociálním sítím. Vláda tvrdí, že opatření pomůže s financováním veřejných služeb, mnozí ale s daní nesouhlasí a označují ji za snahu umlčet svobodu projevu a kritiku vlády. Někteří Uganďané se nicméně už teď na zmíněné stránky dostávají bez zaplacení s pomocí virtuální soukromé sítě (VPN). Informovala o tom agentura Reuters.

Za přístup na sociální sítě Facebook, Twitter, WhatsApp, Skype, Google Hangouts, yahoo Messenger i na YouTube si teď budou muset uživatelé internetu v Ugandě připlatit, a to 200 šilinků na den (asi korunu). Bochník bílého chleba o váze 500 gramů přitom v Ugandě podle webu Numbeo.com stojí zhruba 3260 ugandských šilinků (přes 18 Kč). 

V Ugandě si podle oficiálních údajů mobilní služby platí asi 23,6 milionu lidí, asi 17 milionů z nich používá internet.

Zablokované sítě během kampaně

V minulosti si ugandští politici stěžovali na kritiku vlády na Facebooku a několik lidí bylo za pomlouvání vlády na internetu obviněno, píše Reuters. Během prezidentské kampaně v roce 2016 byly veškeré sociální sítě zablokovány. Prezident Yoweri Museveni to zdůvodnil tím, že bylo nutné „zabránit šíření lží“.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International vyzvala ugandskou vládu, aby přístup k sociálním sítím přestala zdaňovat, a upozornila, že vláda tímto krokem okrádá „mnoho lidí o svobodu projevu, což má strašlivý dopad na další lidská práva“. „Jde o zcela evidentní snahu umlčet disent pod záminkou zvyšování příjmů státu,“ upozornila organizace.

Telefonní operátoři v Ugandě minulý týden, před tím, než zdanění vstoupilo o víkendu v platnost, uvedli, že přístup na sociální sítě bude zablokován a že odblokován bude pouze těm, co budou platit daně.

Podle opozice a kritiků vlády finance z daní budou promrhány a prezident Museveni se opatřením snaží zamaskovat skutečnost, že selhává v boji s korupcí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

snehulak ( 3. července 2018 01:58 )

Proč myslíš bulváre, že nás zajímá právě Uganda?

Hunaty ( 3. července 2018 00:26 )

U nás jsou technické kontroly a emise, tam daní fejsbůk

m-99 ( 2. července 2018 23:04 )

Pokud víte, co to je, zjevně vědí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud