Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Dětem migrantů by z klecí mohl pomoci Pentagon. Místo má pro 20 tisíc z nich

Autor: ČTK, pk - 
22. června 2018
14:45

Až 20 tisíc dětí imigrantů by mohla ve svých zařízeních dočasně ubytovat americká armáda. Jde o děti nalezené v USA bez rodičů nebo jejichž rodiče jsou či budou zadrženi kvůli nelegálnímu přechodu hranic. Na Pentagon se obrátily úřady řešící široce kritizovanou situaci dětí odebíraných přistěhovalcům a ministerstvo obrany s návrhem souhlasilo, napsala v pátek agentura AP.

„Pentagon uvolní na vojenských základnách místo až pro 20 tisíc dětí bez doprovodu, které byly zadrženy po nelegálním překročení americko-mexické hranice, řekl podle agentury AP mluvčí Pentagonu Jamie Davis. Žádost o dočasné ubytování – ve stupňující se politické bitvě kolem zadržených migrantů – vzneslo ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí a ministerstvo obrany požadavek přijalo,“ dodal.

V USA vyvolaly tento týden silnou kritiku veřejnosti i politiků obrázky dětí migrantů internovaných za mřížemi v detenčních zařízeních poté, co byly odebrány rodičům. Prezident Donald Trump po vlně nevole ve středu od drsné praktiky ustoupil a vydal dekret, kterým odebírání dětí migrantům zadrženým po nelegálním přechodu hranice zrušil.

Nejmenovaný činitel AP řekl, že zhruba 500 z asi 2300 dětí, které byly od květnového zpřísnění pravidel odděleny od rodin, se opět shledalo s blízkými. Není však jasné, kolik z nich se dočkalo shledání s rodinami v důsledku Trumpova nařízení a zda byly děti umístěny k rodičům do vazby.

Nevyhovující situaci s improvizovanými detenčními centry by měla imigračním úřadům pomoci vyřešit armáda, která již podle mluvčí Dany Whiteové za tímto účelem vytipovala tři základny v Texasu a bude posuzovat čtvrtou v Arkansasu.

Kolem Trumpových kroků nadále panují nejasnosti. Prezident sice nařídil vrátit přistěhovalcům jejich odebrané děti, není však zřejmé, zda se s nimi shledají ve věznici či na svobodě. Právníci podotýkají, že dřívější rozhodnutí amerického soudu stanovilo lhůtu pro pobyt dětí ve věznici s rodiči na 20 dní a zatím není jasné, zda po jejím uplynutí budou rodiny opět rozděleny.

Druhou možností je přinejmenším dočasné zrušení trestního stíhání za ilegální překročení hranice, což je varianta, o které ve čtvrtek psal list The Washington Post. Podle ministerstva spravedlnosti byla však zpráva nepřesná.

Historický okamžik: Trump se setkal s Kimem a podepsali obsáhlou dohodu: