Pondělí 18. leden 2021
Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Oblačno, sněžení -3°C

Březí kráva, která se zatoulala mimo EU, přežije. Ortel pomohl zvrátit i McCartney

Autor: Mii - 
12. června 2018
21:39

Šťastný osud nakonec čeká bulharskou krávu jménem Penka, která se zatoulala za hranice Evropské unie a které po návratu do své vlasti hrozila smrt. Bulharské úřady změnily názor a rozhodly, že kráva nepředstavuje riziko, tudíž může žít. Přispělo k tomu medializování případu a snaha lidí, jako byl americký zpěvák Paul McCartney, kteří vystupovali za záchranu krávy.

Případ krávy Penky, která má za tři týdny rodit, sledoval v posledních dnech celý svět. Ukazoval totiž, jak bizarní legislativní situace můžou občas vzniknout.

Vše začalo před několika týdny, když se Penka zatoulala svému bulharskému majiteli. Podařilo se jí přejít hranice Bulharska a dostat do sousedního Srbska, kde se jí ujal místní farmář. Tam několik dní pobyla, až ji právoplatný majitel vypátral a zorganizoval její přesun zpět do Bulharska.

Bulharské úřady ale přesun zatrhly. Srbsko na rozdíl od Bulharska není členem Evropské unie, tudíž jakýkoli skot, který z něj přichází, musí vlastnit speciální povolení a osvědčení o tom, že je zdravý a nepředstavuje riziko. Určuje to nařízení Evropské komise. Penka žádné doklady neměla, a byť veterináři věděli, že je naprosto zdravá, rozhodli o jejím utracení.

Úřady změnily názor

Za život Penky okamžitě začala bojovat řada lidí nejen z Bulharska. Velkým tématem se stala hlavně mezi euroskeptiky v Británii, kde o ní politici mluvili jako o oběti bruselské byrokracie. Rozšířili také petici, ve které požadovali záchranu krávy. Tu následně ještě více rozšířil bývalý člen Beatles Paul McCartney.

Bulharský úřad na kontrolu bezpečnosti potravin tak nakonec souhlasil, že se na případ Penky znova podívá a udělá nové testy. Dopadly pozitivně – Penka je zdravá a potřebné doklady se jí vystaví zpětně. „Očekáváme, že zvíře se vrátí ke svému původnímu majiteli v obci Mazaračevo do konce týdne,“ uvedl úřad v pondělí.

Rozhodnutí ocenila například organizace bojující za práva zvířat Four Paws. Upozornila ale, že podobných zvířat, jako je Penka, které nevědomky přechází hranici Evropské unie a hrozí jim kvůli tomu smrt, je mnoho a bude třeba podobné případy legislativně ošetřit.

„Bylo by kruté tato zvířata zabíjet. Doufáme, že případ Penky pomůže upravit evropská nařízení,“ uvedl pro news.com.au mluvčí organizace Yavor Gechev.

Video „Milion lidí bez práce, konec blahobytu.“ Odchod Česka z EU poškodí firmy i zaměstnance, říká expert - David Budai, Jan Jedlička

andorea ( 12. června 2018 22:44 )

Kráva popojde pár metrů a je problém. Přitom jinak je z hranic průchoďák...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud