Libanon plánuje do Sýrie vrátit 3000 uprchlíků. Lidé o to sami požádali

Autor: ČTK - 
8. 6. 2018
06:50

Zhruba 3000 uprchlíků se v nadcházejícím týdnu nejspíš z libanonského pohraničí vrátí do Sýrie. Podle libanonských úřadů uprchlíci požádali o návrat do vlasti sami a Bejrút o jejich přepravě jednal s vládou v Damašku. S odkazem na sdělení libanonských úřadů o tom informovala agentura Reuters.

Uprchlíci dosud žili v libanonském městě Arsál a mají se vrátit do 20 kilometrů vzdálené syrské oblasti Kalamún, od které je dělí hory. Starosta Arsálu Básil Hudžajrí v telefonickém rozhovoru s Reuters řekl, že uprchlíci sami o návrat požádali.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je zhruba čtvrtina libanonské populace. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby. Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrie, z řad některých libanonských politiků včetně prezidenta Michela Aúna zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců. Jde však o kontroverzní téma, jelikož podle mnohých představitelů mezinárodních společenství situace v Sýrii stále není pro návrat uprchlíků bezpečná. Bejrút opakovaně ujistil, že lidé nebudou k návratu nuceni.

Video V kamionu, bez vody i jídla: Muž uprchl se synovcem z Pákistánu - tv Joj

Uprchlíci se vraceli už v dubnu

Návrat utečenců se podle starosty Arsálu uskuteční před muslimským svátkem íd al-fitr, kterým končí muslimský postní měsíc ramadán a letos zřejmě připadne na 14. června, kdy má být spatřen srpek nového měsíce.

Minulý týden libanonské bezpečnostní složky informovaly, že Bejrút na navrácení uprchlíků, kteří chtějí domů, spolupracuje s vládou syrského prezidenta Bašára Asada.

Ve středu libanonský prezident Aún požádal delegaci Evropského parlamentu, aby přesvědčila evropské státy, aby pomohly s navrácením uprchlíků z Libanonu do Sýrie.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) agentuře Reuters sdělil, že na přesunu uprchlíků zpět do Sýrie nespolupracuje, ale byl s nimi v kontaktu, aby zajistil, že mají veškeré doklady potřebné k tomu, aby se v Sýrii opět zapojili do života a měli přístup k pomoci.

V dubnu bylo několik set syrských uprchlíků přepraveno autobusy z jižního Libanonu do Sýrie. Na přesunu spolupracoval Libanon s Damaškem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa