Na Marsu se našly stopy organických látek. Je to důkaz života na Rudé planetě?

7. 6. 2018
22:06

Americké vozítko Curiosity nalezlo na Marsu pradávné stopy po organických látkách a zjistilo sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře rudé planety. Informoval o tom ve čtvrtek magazín Science. Odborníci se shodují, že objev je významným krokem v hledání minulého či současného života na Marsu.

„Pravděpodobnost, že se během budoucích misí najdou známky dávného života, pokud tam život byl, se tím zvýšila,“ uvedl Ashwin Vasavada z Laboratoře proudového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Existenci života na Marsu však nový objev zatím nedokazuje. Nález organických látek, které jsou považovány za stavební kameny života, je totiž možné vysvětlit geologickými procesy.

Mars v celé své kráseMars v celé své kráse | 

V pátek zveřejněný nález organických látek není první, který byl na Marsu učiněn, je to ale dosud nejstarší stopa po nich. Vozítko NASA organické stopy obsahující uhlík nalezlo ve skalním podloží starém 3,5 miliardy let, konkrétně v Galeově kráteru. Předpokládá se, že právě tam bylo kdysi mělké jezero.

Aparát Curiosity také zjistil, že v průběhu času se zvyšoval a snižoval obsah metanu v atmosféře. Vědci nevylučují, že změny hodnot měly biologický zdroj, potvrdit to ale nemohou. Většina metanu v atmosféře Země pochází z rostlinného a živočišného života, poznamenala agentura AP.

Vozítko Curiosity našlo na Marsu oblázky, které jsou stopou po řečišti vodyVozítko Curiosity našlo na Marsu oblázky, které jsou stopou po řečišti vody | 

V reakci na nadějný nález vědci hovoří o tom, že ke zjištění, zda organismy, například ve formě bakterií, na Marsu v minulosti skutečně žily, je nutné vyslat na planetu ještě lepší robotické zařízení. Jako nejlepší možnost pak zmiňují dopravení vzorků přímo na Zemi.

Curiosity, vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238, přistálo na Marsu ve velkém Galeově kráteru poblíž rovníku v roce 2012. Jde o první astrobiologickou misi NASA od 70. let, kdy Spojené státy vyslaly do kosmu sondy Viking.

Video Sonda Curiosity na Marsu - VTM.cz
720p 480p 360p 240p

Zdenk Kopen ( 8. června 2018 08:54 )

Na Marsu by mohly být zbytky života možná hlouběji pod povrchem. Zatím se zkoumal jen povrch planety. Je možné, že život na Zemi nemusí být jediným ve vesmíru. Mohl být kdysi i na Marsu a na Venuši. Mars je příliš malý a neudržel si atmosféru, ani povrchovou vodu tak, jako Země. Hustá atmosféra Venuše (oxid uhličitý) se naopak přehřála. Dále: američtí astronauti kdysi zanechali na Měsíci jistý přístroj a byly na něm nějaké zbytkové mikroorganismy ze Země. Když ho po delším čase další posádka přivezla zpět, tak se je podařilo oživit. A to i přesto, že na ně působila radiace ze Slunce, kosmické záření, vakuum a teplotní rozdíly stovek °C (den/noc). Život má neuvěřitelnou výdrž. Vědci se domnívají, že by mohl i cestovat vesmírem. Existuje tzv. panspermická teorie; její zastánci se domnívají, že život je věčný: http://www.abcviry.cz/index.php/dukazy/81-panspermicka-teorie

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa