Ohnivé peklo v Londýně zabilo 72 lidí. Vyšetřování: Velkou chybu udělali i hasiči

Autor: ČTK - 
4. 6. 2018
21:16

Za tragickým loňským požárem v Londýně, při kterém zahynulo 72 lidí, stálo hned několik selhání. Velkou chybou hlavně bylo říci obyvatelům výškového domu, že mají v době vypuknutí požáru zůstat ve svých bytech. Vyplývá to z odborného posudku zveřejněného v rámci další fáze veřejného vyšetřování požáru výškového domu Grenfell Tower v britské metropoli, při kterém zahynulo 72 lidí. Jak již dříve uvedl šéf vyšetřování Martin Moore-Bick, cílem je nalézt pravdu, nikoli postihovat viníky.

Podle expertky na protipožární bezpečnost Barbary Laneové taktika hasičů, kteří řekli lidem, ať zůstanou v bytech, selhala asi půl hodiny od vypuknutí požáru. Ještě další hodinu poté ale nikdo místním neřekl, že by byty měli opustit. V tu chvíli 187 osob z domu uteklo a 107 zůstalo. Z těchto osob se podařilo dostat ven 36 lidí, ostatní zemřeli. K tomuto faktu se přidala ještě řada požárních bezpečnostních nedostatků a vysoká hořlavost materiálu zvnějšku budovy.

Požár, který loni 14. června zachvátil obytnou budovu Grenfell Tower, si vyžádal 72 obětí. Poslední z obětí, čtyřiasedmdesátiletá žena, následkům zranění utrpěným při požáru podlehla v nemocnici letos v lednu.

Vyšetřování, které v pondělí zahájilo fázi ústních výpovědí, by mělo odhalit nejen příčinu požáru, ale mělo by i přispět k prevenci podobných neštěstí. Úkolem vyšetřovatelů bude prozkoumat, jak se mohl oheň z porouchané lednice tak snadno a rychle rozšířit po celém domě, prověřit reakci úřadů i zhodnotit britské protipožární předpisy. Zveřejnit by vyšetřovatelé měli také celkem pět různých odborných posudků, které se věnují příčinám tragédie a jejímu průběhu.

Tragédii dle všeho zažehl zkrat lednice ve druhém patře, odkud se požár rozšířil do dalších partají.Tragédii dle všeho zažehl zkrat lednice ve druhém patře, odkud se požár rozšířil do dalších partají. | Profimedia.cz, Facebook, repro YouTube, ČTK

Kritiku některých pozůstalých si vysloužil fakt, že se vyšetřování nebude zabývat širší problematikou sociálního bydlení v Británii. Vinu za tragický požár podle nich totiž nesou také úřady čtvrti Kensington a Chelsea, jedné z nejbohatších částí Londýna, které údajně braly na lehkou váhu obavy obyvatel Grenfell Tower o bezpečnost. V budově žili především imigranti a lidé s nízkými příjmy.

„Já a můj tým jsme odhodláni dát vám odpovědi, po kterých toužíte,“ řekl bývalý soudce Martin Moore-Bick, který veřejnému vyšetřování předsedá. Již dříve zdůraznil, že při tomto vyšetřování nejde o rozsouzení sporu soupeřících stran, ani nemůže někoho potrestat nebo naopak přiznat kompenzaci. „Jde jednoduše o to, dostat se k pravdě,“ poznamenal.

Podle asociace pozůstalých Grenfell United je tento den „začátkem na dlouhé cestě ke spravedlnosti“. „Tato tragédie zničila naše životy a naši komunitu. Ještě horší ji ale dělá vědomí, že se těmto úmrtím dalo zcela zabránit,“ uvedla asociace Grenfell United.

Úřady v souvislosti s tragédií identifikovaly po celé Británii stovky budov s podobným nevhodným obložením, které podle předběžných závěrů přispělo k rychlému šíření ohně po věžovém domě.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa