Škola bez elektřiny, přidělení špehové a zoo plná psů a koček: Student popsal realitu života v KLDR

Autor: jh - 
3. 6. 2018
15:44

Travis Jeppesen (36) se stal v roce 2016 prvním Američanem studujícím na půdě nechvalně proslulé Severní Koreje. Ve své knize Na viděnou v Pchnjongčchangu píše o děsivých, nepříjemných a často přímo bizarních zkušenostech ze zdecimované země.

Travis přijel spolu s dvěma dalšími cizinci do hlavního města komunistické země Pchnjongčchang studovat Korejštinu. Na univerzitě Kim Hyong Jik zažil krušný měsíc, na který zřejmě jen tak rychle nezapomene. Nebylo to však poprvé, co novinář a spisovatel zemi navštívil - pro psaní článků o místním umění a architektuře sem jel už třikrát předtím.

Ubytován byl v luxusním hotelu, který však zel prázdnotou. On a jeho dva přátelé byli jedinými hosty v budově o 28 patrech. Ačkoliv bylo vybavení pokojů vcelku luxusní, museli cizinci počítat s tím, že je každý jejich krok monitorován. V 5 ráno je navíc každý den budila vlastenecká píseň na počest Kim Il-sunga.

Podle Travise byla nejtěžší absolutní absence soukromí. Od okamžiku příletu mu byli přiděleni dva strážci, kteří ho na veřejnosti pečlivě sledovali. V týdnu studoval každý den dvě hodiny ve škole, ve které téměř úplně chyběla elektřina a studenti tak byli neustále po tmě. Právě zde si Američan uvědomil, jak chudou zemi navštívil.

Také máte v sousedství někoho, kdo se příliš zajímá o soukromí ostatních? V Severní Koreji je v každém domě jeden takový „špion“, většinou jde o starší ženy. Jde o funkci, kterou platí stát - říká se jim inminbanjang.

Ostře sleduje každý krok ve své bytové jednotce, až do nejmenšího detailu. Dobrá inminbanjang ví, kolik lžic a jídelních hůlek má každá rodina v kuchyni a může při optání tyto informace spatra vychrlit,“ píše Travis ve své knize. Zároveň zmiňuje, že se setkal se ženou, které se podařilo se svolením svého špiona otevřít si v bytě milostný privát.

Nejbizarnějším zážitkem byla podle Travise návštěva místní zoo. V parku, který hostí okolo 6,000 zvířat viděl ve výbězích především psy a kočky. I to je pro Severokorejce netradiční podívaná, neboť sami se dokážou jen taktak uživit, natož aby živobytí sdíleli se zvířaty. V zoo se Američan také stal svědkem děsivého incidentu, kdy policie zadržela ženu prodávající zmrzlinu a sladkosti. „Nemyslím si, že to s ní dopadlo dobře…“ komentuje událost Travis.

Ačkoliv se spisovateli jistě ulevilo, když se v pořádku vrátil do své domoviny, plánuje se do Severní Koreje brzy vrátit. Plány mu ale zhatil nedávný zákaz cestování do země, poté co zde byl americký turista uvězněn za údajnou krádež propagandistického letáku. Američan údajně onemocněl botulismem, po měsících v kómatu byl propuštěn do své domoviny, kde zemřel. Podle některých dohadů byl turista mučen...

 

Video: Severokorejská metropole Pchjongjang z letadla

Video Severokorejská metropole Pchjongjang z letadla - YouTube/Aram Pan
720p 360p

Doporučujeme
Antonin Blaha ( 4. června 2018 06:51 )

 To dava logiku,byla to silena katastrofa ale chce se tam brzy vratit.Ten chlapik je bud blazen nebo ucelovy lhar🤔

vihor ( 3. června 2018 22:33 )

Windows 10 jsou horší systém než celá KLDR. Po instalaci jsou standardně nastaveny tyto volby: - rozpoznávání hlasu Cortana = odposlech místnosti - odesílání veškeré činnosti na počítači, tedy zejména jaké aplikace a kdy spouštíte, co v nich děláte, jaké webové stránky navštěvujete, veškeré vaše kontakty - ukládání všeho, co napíšete na klávesnici - možnost sledovat vás kamerou vestavěnou v počítači A mnoho dalších dobrůtek, vše prý v rámci zlepšování péče a vašeho uživatelského zážitku. Ti dozorci toho študáka v KLDR tam přece také byli v rámci zlepšování péče o něj a jeho zážitku. Tak na co si stěžuje? Oproti Windows 10 tam měl mnohem více svobody. Zajímavé je, že o brutálně totalitním systému Windows 10 se nikde nepíše. Cukrberk už musel kvůli Facebooku na výslech, co to vyvádí, ale že samotné Windows 10 jsou ještě mnohem horší a snaží se o totální kontrolu veškeré činnosti lidstva, to se neřeší? Když navíc Facebook s Microsoftem blízce spolupracuje.

agfor ( 3. června 2018 20:30 )

Je vidět, že šlo o Amíka, kterému sice vadí špiclové v Koreji (Češi jsou na zvyklí, protože jsou špehováni stále a všude), ale doma mu kamery na každém rohu nevadí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa