Známý politik po aféře s milenkou skončil. Chtěl ji umlčet nahými fotkami

Autor: ČTK, zzu - 
30. 5. 2018
07:10

Guvernér amerického státu Missouri Eric Greitens (44) oznámil v úterý rezignaci na svou funkci, k níž se rozhodl po několikaměsíčním veřejném tlaku kvůli aféře s milenkou. Známý republikánský politik čelil obvinění z narušování soukromí kvůli zastrašování kadeřnice, s níž měl mimomanželský poměr. Politik v rezignačním prohlášení přiznal chyby, porušení zákona však odmítl, uvedla agentura AP.

Greitensovy problémy se točily okolo fotografie jeho nahé milenky, kterou podle prokuratury vyfotil bez jejího souhlasu a později hrozil zveřejněním snímku, pokud nebude mlčet o jejich poměru. Politik byl v únoru kvůli tomuto zločinu obviněn, později však byl obvinění zproštěn. Prokurátor ale zvažoval podání nového obvinění.

Greitens uvedl, že on a jeho rodina mají za sebou „neuvěřitelně těžké“ období, žádného porušení zákona se však prý nedopustil.

Čtyřiačtyřicetiletý politik byl pod silným tlakem zákonodárců včetně republikánských kolegů, kteří hodlali zahájit proces potenciálně vedoucí k jeho odvolání. Oznámením rezignace podle nich upřednostnil zájmy veřejnosti před svými. Část republikánů se obávala, že by je Greitensovo setrvání v úřadě mohlo poškodit v listopadových kongresových volbách.

Bil guvernér milenku?

Zmíněná žena vyšetřovacímu výboru missourského zákonodárného sboru řekla, že ji Greitens během jejich příležitostných sexuálních kontaktů zastrašoval, omezoval a bil.

Greitens před vstupem do politiky působil v americkém námořnictvu, konkrétně pak v elitních výsadkových jednotkách SEAL. Ve službě získal řadu ocenění včetně Purpurového srdce, které prezident uděluje zraněným či zabitým vojákům. Guvernérem byl rok a půl.

Funkce, kterou oficiálně složí v pátek, se ujme jeho dosavadní zástupce Mike Parson, rovněž republikán.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa