Novináře při natáčení o bouři zabil strom. Hasič je varoval 10 minut před smrtí

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
29. 5. 2018
16:40

Dva novináři zahynuli během natáčení reportáže o blížící se subtropické bouři Alberto. Na jejich auto spadl vyvrácený strom, moderátor Mike McCormick a fotoreportér Aaron Smeltzer ze stanice WYFF-TV zemřeli na místě. Tragédie se odehrála v okrese Polk County ve státě Severní Karolína, na okraji bouřkového systému ovlivněného Albertem, informovala stanice CNN.

Zhruba 10 minut předtím reportéři dokončili rozhovor s Geoffem Tennantem, velitelem hasičů z města Tyron. Ten později uvedl, že s muži o nebezpečí silného větru a padajících vyvrácených stromech mluvil. „Pád vyvráceného stromu je jednou z nejčastějších příčin úmrtí při tomto počasí. Člověk ví, že se to může stát, ale nikdy neví kde a kdy,“ řekl Tennant.

„Nevěřil jsem tomu, když mi kluci volali, že to zavalené auto patří novinářům, co před chvílí byli na stanici,“ dodal. V šoku jsou i jejich kolegové z práce. „Oba byli důležitou součástí našeho týmu, budou nám chybět. Upřímnou soustrast jejich rodinám,“ uvedla jedna z moderátorek Carol Goldsmithová.

Bouře Alberto slábne

Alberto, který jako subtropická bouře v pondělí zasáhl severozápad amerického státu Florida, rychle zeslábl na depresi. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nicméně nadále varuje před lijáky a rizikem vzniku bleskových povodní. Živel ztratil sílu bouře jen několik hodin po vstupu nad pevninu.

Meteorologové rychlé ztráty na síle předpokládali, podle původních propočtů se tak ale mělo stát až dnes, Alberto ale zeslábl ještě v pondělí pozdě večer místního času (brzy ráno SELČ). Jádro Alberta, který míří na sever rychlostí 19 kilometrů v hodině, mezitím překročilo hranice Floridy a vstoupilo do sousední Alabamy.

Meteorologové přidali varování

Ačkoli Alberto slábne a vítr v nárazech dosahuje maximálně 55 kilometrů v hodině, jeho pohyb na sever se zrychluje. Živel má navíc značné dopady na vývoj počasí na celém americkém jihu. Podle úřadů si Alberto dosud nevyžádal žádné přímé oběti či zraněné. Zvýšený stupeň ohrožení přetrvává i nadále.

Alberto je označován jako subtropická bouře. Ta na rozdíl od tropické nečerpá energii z teplých mořských vod, ale z teplotních rozdílů v atmosféře. Podle Andrewa McKaughana z Národní meteorologické služby (NWS) je ale Alberto spíše kombinací obou typů bouří.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

agfor ( 29. května 2018 18:27 )

Komu není rady, tomu není pomoci. Asi tohle nevěděli. Ale neznalost zákonů, byť je přírodních, neomlouvá.

jonn ( 29. května 2018 18:00 )

To je v pořádku ,blbců je moc .

Zobrazit celou diskusi
Další videa