Zavražděný Kuciak a Martina se měli v sobotu brát. Tisíce Slováků vyšly do ulic

Autor: ČTK, nkov - 
4. 5. 2018
18:00

Tisíce lidí přišly dnes do Bratislavy na shromáždění, které občanští aktivisté svolali na památku v únoru zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, jakož i za svobodu médií v souvislosti s kritikou novinářů kolem poměrů ve veřejnoprávním slovenském rozhlasu a televizi RTVS. 

Dav skandoval hesla proti nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica i za předčasné volby. List Denník N odhadl účast na 25.000 lidí. Podobná shromáždění byla svolána i do dalších zhruba dvou desítek měst po celé zemi, a také v zahraničí včetně České republiky.

„Pátého května měla být jejich (Kuciaka a Kušnírové) svatba. Místo toho tu stojíme v předvečer sňatku se smutkem nad ztrátou výborného novináře a archeoložky,“ řekl spoluorganizátor demonstrace Juraj Šeliga. Následně zazněla píseň Sarajevo českého zpěváka Jaromíra Nohavici, kterou si Kuciak a Kušnírová plánovali nechat zahrát na své svatbě.

Policie po dvojnásobné vraždě jako nejpravděpodobnější motiv zločinu označila Kuciakovu investigativní práci. Zastřelení novináře vyvolalo v zemi politickou krizi, během které Fico podal demisi a do čela vlády se postavil místopředseda jeho strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Podle iniciativy Za slušné Slovensko, která zorganizovala již dřívější mohutné demonstrace proti bývalé Ficově vládě, jednou z lekcí po vraždě novináře je skutečnost, že veřejnost se musí postavit za svobodu médií.

Normalizační praktiky v RTVS

„Je špatné, pokud stát není schopen zabránit bezpráví a ochránit své občany. Mnohem horší ovšem je, pokud státní moc přímo chrání ty, kteří toto bezpráví páchají. Nedovolme, aby byli novináři veřejnoprávního rozhlasu a televize vyhazováni z práce proto, že odmítají normalizační metody,“ řekla z pódia populární slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Shromáždění v centru metropole předcházel průvod ulicemi, který odstartoval u budovy veřejnoprávního rozhlasu. Po dubnové kritice poměrů v RTVS ze strany části redaktorů ve čtvrtek zhruba dvě stovky slovenských novinářů nařkli vedení RTVS kromě jiného z personálních čistek či z cenzury. Generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník výtky odmítl.

Zástupci novinářů na demonstraci v Bratislavě přečetli zmiňovaný otevřený dopis, jakož i prohlášení šéfa organizace Reportérů bez hranic, podle kterého je RTVS pod rostoucím politickém tlakem.

V jiných městech Slovenska byla účast na demonstracích podle médií mnohem nižší než v Bratislavě. Shromáždění dříve během dne podpořili pomalou jízdou v různých městech Slovenska farmáři, kteří v posledních týdnech upozorňují na neřešené problémy v zemědělství či tlak zájmových skupin v souvislosti s pronájmem půdy.

Na shromáždění v Brně se v předvečer plánované svatby Kuciaka a Kušnírové sešlo zhruba 50 lidí. Na Moravském náměstí padlo několik slov k zavražděné dvojici, o situaci na Slovensku ve vládě i v médiích.

Video Europoslankyně Smolková z vládního SMERu: Na Slovensku neřádí jen italská mafie a drobnohled Bruselu jsme si nezasloužili - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Doporučujeme
ellka ( 4. května 2018 19:22 )

O 9 mesiacov bude demonstracia na pocest ich nenarodeneho dietata, ci co? Rodicia, hlavne matka zavrazdenej tolko hovori o ich laske, ale nedopriali im po smrti lezat vedla seba, napriek tomu ze spolu zili s planovali svadbu. Je to obycajny cirkus.

pepan047 ( 4. května 2018 19:18 )

Jděte do pr@dele i z Kuciakem,už mi lezete fakt na nervy!!

Qmur ( 4. května 2018 18:17 )

Slováci, dotáhněte vše do konce aspoň vy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa