Slovenští novináři napsali otevřený dopis. Vadí jim cenzura a šikana

Autor: ČTK - 
3. 5. 2018
10:30

Více než 160 slovenských novinářů podepsalo otevřený dopis, v němž kritizují vedení místního veřejnoprávního rozhlasu a televize RTVS za poměry v této instituci a za odchody redaktorů. Učinili tak v reakci na rozhodnutí RTVS neprodloužit smlouvy čtyřem externistům, kteří se dříve připojili ke kritice veřejnoprávního média, a po výpovědích několika redaktorů. Znepokojení nad situací v RTVS poté vyjádřil slovenský prezident Andrej Kiska.

„Nové vedení RTVS cíleně šikanuje, omezuje a zbavuje se dlouholetých novinářů, kteří v posledních letech zásadním způsobem přispěli k obnovení důvěry veřejnosti ve veřejnoprávní média,“ napsali redaktoři řady slovenských médií v otevřeném dopisu.

V rámci mezinárodního dne svobody tisku podepsalo přes 160 slovenských novinářů otevřený dopis, ve kterém kritizují vedení RTVS.V rámci mezinárodního dne svobody tisku podepsalo přes 160 slovenských novinářů otevřený dopis, ve kterém kritizují vedení RTVS. | 

Dodali, že veřejnoprávní televizi a rozhlas normalizují lidé, jejichž kariéra se více spojuje s politickým marketingem než s povoláním novináře, a že ve vysílání se začíná projevovat cenzura. Svobodná média jsou podle autorů otevřeného dopisu základním nástrojem veřejné kontroly a umlčení novinářů a jejich nahrazení poslušnými propagandisty je prvním krokem při zavádění diktatur a totalitních režimů.

Poměry v RTVS se změnily

Již v dubnu se téměř šest desítek novinářů RTVS otevřeným dopisem ohradilo proti poměrům v redakci zpravodajství a proti směřování této instituce. Ředitel RTVS Jaroslav Rezník se tehdy proti kritice ohradil a nespokojence označil za radikální mladé jádro zpravodajství. Následně zhruba tři desítky redaktorů RTVS napsalo dopis, že pracují svobodně.

Vedení RTVS minulý týden neprodloužilo smlouvy čtyřem externím redaktorům, kteří se v dubnu podepsali pod otevřený dopis kritizující poměry v tomto veřejnoprávním médiu. Na protest proti poměrům RTVS podalo výpověď několik jeho redaktorů. Rezníka, bývalého šéfa slovenské tiskové agentury TASR, do čela RTVS loni hlasováním v parlamentu prosadila koalice.

Video z pražské demonstrace na podporu nezávislosti České televize:

Video "My ČT nedáme" a "Na Hradě straší": Pochod proti útokům na média prošel Prahou z centra až na Hradčany - Matěj Hynek, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa