Školy a školky začaly vylučovat děti bez očkování. Hlavně kvůli spalničkám

Autor: ČTK, mah - 
2. 5. 2018
20:20

Úřadům už došla trpělivost. Školy a školky tak začaly v Itálii vylučovat děti, které nemají povinné očkování. Jako první opatření dopadlo na čtyři děti z okolí Turína v severní Itálii. Podle agentury ANSA je situace výsledkem zákona o povinném očkování, který prosadila ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová.

Ředitelka dvou turínských mateřských škol Elena Cappaiová uvědomila rodiče dvou dětí, že pro jejich ratolesti zůstávají brány zařízení uzavřeny do sjednání nápravy.

„Takový je zákon,“ řekla Cappaiová a dodala: „A nebudou moci nic dělat, dokud nedostanu doklady, které potvrzují, že zákon dodržují.“

Stejný krok učinila i školka v obci Collegno nedaleko Turína. Naopak podle ANSA školka a škola ve Valle d’Aosta ještě umožnily příchod osmi neočkovaným dětem. Italští zákonodárci schválili povinné očkování dětí proti deseti chorobám loni v červenci mimo jiné pod vlivem výrazného nárůstu počtu případů spalniček.

Proočkovanost u spalniček rapidně klesla

Děti ve školním věku mají podstupovat vakcinaci mimo jiné proti spalničkám, zánětu mozkových blan, tetanu, dětské obrně, příušnicím a černému kašli.

Rodiče, kteří své potomky očkovat nenechají, riskují ke všemu správní pokutu do výše 500 eur (přes 13 tisíc korun). Oproti roku 2016 Itálie o rok později zaznamenala trojnásobný počet onemocnění spalničkami. Podíl dvouletých dětí, které jsou očkované proti této nakažlivé nemoci, se snížil z více než 90 procent pod 80 procent. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by proočkovanost přitom měla být 95procentní a vyšší.

Proti zákonu několik týdnů protestovali jeho odpůrci, kteří tvrdí, že ve většině zemí Evropské unie očkovací povinnost není. Kvůli obavám z nežádoucích účinků vakcinace odmítají v Evropě a v USA očkovat své potomky desítky tisíc rodičů.

Povinná očkování má i Česko

Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

agfor ( 2. května 2018 21:07 )

To mají z toho, že si tahají domů "naprosto zdravé" imigranty, od kterých žádná nemoc nehrozí (aspoň tohle blábolil blbec, co si hraje hlavního hygienika Českého rasistického státu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa