Chřipková epidemie ještě potrvá, varuje lékař. Zabírá jen dražší vakcína

Autor: ČTK, ula - 
10. března 2018
06:10

Počet nemocných chřipkou v Česku v tomto týdnu sice mírně klesl, ale epidemie nadále trvá. Chřipce už od začátku sezony do konce února podlehlo 50 lidí. Podle epidemiologa Rastislava Maďara letos dominuje chřipka typu B, na kterou platí pouze nový typ očkování. Nemocných lidí může být i více, ale většina svého lékaře nenavštíví a nemoc přechází. Neléčená chřipka přitom může způsobit řadu vážných zdravotních komplikací.

Na jednotce intenzivní péče už skončilo 264 pacientů. Na chřipku umírali především senioři, v patnácti případech byly ale oběti chřipky z věkové skupiny 25 až 59 let. Jeden mrtvý byl dokonce mladší 24 let. Mnohé nemocnice a domovy důchodců proto zakázaly návštěvy. 

Chřipková epidemie obvykle trvá čtyři až osm týdnů. Letošní už trvá devět týdnů. Podle epidemiologa Rastislava Maďara může ještě chvíli trvat, případně dojde k poklesu a za pár týdnů se objeví druhý vrchol. „Ten je však obvykle o něco menší s nižším počtem nakažených v porovnání s prvním vrcholem epidemické křivky,“ upřesnil epidemiolog.

Zabírá jen dražší vakcína

Proč epidemie neustupuje tak rychle? Očkování letos ani zdaleka nezabralo u všech, které mělo chránit. Běžná, tzv. trivalentní vakcína totiž obsahovala jen kmeny A/H1N1, A/H3N2 a B/Victoria.

„Letos u nás ne úplně typicky dominuje chřipka typu B, a to pokud jde o ambulantní i těžší hospitalizované případy nákazy. Nejčastější je linie B/Yamagata, jejíž antigen se nachází ve čtyřvalentní chřipkové vakcíně, která byla u nás k dispozici vloni na podzim poprvé,“ vysvětlil Maďar pro Blesk Zprávy. 

„Klasická třívalentní chřipková vakcína obsahuje dva antigeny A a jeden B, ne však dominující linii B Yamagata (Phuket). Kmen B není silnější, typ A způsobuje obvykle chřipky horší, jen si našel v Česku vhodný terén ke svému šíření vzhledem k velmi nízké proočkovanosti populace a absenci protilátek u lidí,“ dodal epidemiolog.

Video Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař. - Blesk TV
 

Zápal plic i zánět srdečního svalu přitíží

„Nejčastějšími komplikacemi chřipky jsou u malých dětí záněty středního ucha a zápaly plic. K akutnímu zánětu středního ucha může dojít až ve čtvrtině případů chřipky,“ uvedl lékař Daniel Dražan a dodal: „K neobvyklým komplikacím patří akutní zánět svalů, který se projevuje slabostí a bolestí, zejména ve svalech lýtek a myoglubinurií (vylučováním svalové bílkoviny myoglobinu do moči). Jsou zaznamenány i případy zánětu srdečního svalu. Při osídlení bakterií stafylokok může dojít k tzv. syndromu toxického šoku.“

Komplikace může mít i člověk mimo rizikovou skupinu

Komplikacemi chřipky jsou nejvíce ohroženy děti i dospělí s různými chronickými onemocněními srdce a plic (např. srdeční vady, astma a řada dalších), nemocemi nervovými a nervosvalovými a s poruchami imunity (např. pacienti s nádory léčení chemoterapií). Vysoké riziko závažných komplikací chřipky mají těhotné ženy. Věkově jsou komplikacemi nejvíce ohroženy malé děti a senioři.

„Úplně nejčastěji vidíme jako komplikaci dlouhodobý po-infekční únavový syndrom, který způsobí dlouhodobou nemocenskou a významně zhorší kvalitu života. Vážné stavy vznikají taky tehdy, když na prvotní chřipkovou infekci způsobující snížení obranyschopnosti organizmu nasedne jiná nákaza, zejména bakteriální, např. pneumokok. Najednou může pacient bojovat o život, a nemusí ani patřit k rizikovým skupinám,“ řekl pro Blesk Zprávy Maďar.

Dobrenka ( 12. března 2018 21:21 )

To je zase blbost, jsem očkovaná to levnější vakcínou a chřipku se mě vyhnula obloukem.Kdyby mě paní od mé pojišťovny OZP toto očkování nenabídla, že je hrazeno, tak bych do toho ani nejspíš nešla a teď jsem za něj ráda.

moist ( 10. března 2018 13:47 )

Což takhle žerte vitamíny, otužujte, sportujte, nelezte do obchodních center? Sice nijak originální, ale celkem osvědčené rady. U nás padnul jen jeden člen domácnosti, očkování nejsme, ostatní jsme to nechytli.

doktormediciny ( 10. března 2018 12:44 )

Hm no....Informovanost verejnosti stran zde uvedenych snad faktu nebude moc velka...-

faaic ( 10. března 2018 09:06 )

A proč hned někoho nazýváte debilem?

Dagu69 ( 10. března 2018 06:42 )

Nepocho pím jak je možné, že v dnešní době máme ještě chřipku???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud