Kostlivci ve skříni: Doktor Asperger vraždil děti, Hugo Boss šil nacistům a Chanel donášela

 • Autor: dj,ČTK - 
  20. 4. 2018
  21:25

  Rakouský pediatr Hans Asperger, po němž je pojmenována jedna z forem autismu, aktivně spolupracoval s nacisty. Tvrdí to ve své studii otištěné v odborném časopise Molecular Autism rakouský historik lékařství Herwig Czech. Lékař údajně posílal své pacienty do nechvalně známé vídeňské kliniky Am Spiegelgrund, která se podílela na takzvané vědecké eutanazii tělesně postižených a duševně nemocných dětí.

  Nejen Asperger má „temné“ tajemství. Historici odhalili kostlivce dalších známých osobností, které spolupracovaly s nacisty nebo se otevřeně chovaly jako rasisté.

   

 • 1.Móda ve službách nacismu

  Modní návrhář Hugo Boss si za války vydělával šitím nacistických uniforem. Zaměstnával zhruba 140 dělníků a na zdi v kanceláři mu visela společná fotka s Hitlerem, aby mu připomínala, pro koho pracuje.

  Boss zemřel v roce 1948, jeho společnost se v roce 2011 omluvila všem, kteří v době války dělali v Bossově továrně. „Upřímně se omlouváme všem lidem, kteří pracovali ve firmě Huga Bosse v Německu pod diktaturou nacistické strany. Hluboce lituje všeho, čím si byli nuceni projít,“ uvedlo nynější vedení společnosti ve svém prohlášení.

  Foto: 

 • 2.S nacisty spolupracovala také módní ikona Coco Chanel

  Současnost ji vnímá jako inovátorku, která zbavila ženy korzetů a dala jméno populární vůni. Nicméně během doby, kdy nacisti okupovali Francii, jim Chanel donášela tajné informace. Pod krycím jménem Westminster působila jako německá špionka, uvedl to její životopisec Hal Vaughan.

  Chanel dokonce s jedním nacistickým důstojníkem udržovala poměr, podle Vaughana se ho snažila přesvědčit, aby Němci ukončili válku. Vyslýchaná byla už v roce 1944, po válce měla stanout před soudem, dokonce jí hrozila poprava. Do jejího procesu ale zasáhl Winston Churchill a Chanel byla ušetřená.

  Gabrielle 'Coco' Chanel v roce 1929Gabrielle 'Coco' Chanel v roce 1929 | 

 • 3.Čokoláda z otrockých plantáží

  John Cadbury je zakladatelem stejnojmenné společnosti, která proslula vynikající čokoládou. Cadbury na počátku 19. století silně podporoval kampaň proti otroctví. Když po něm ale v roce 1832 převzal firmu jeho vnuk William, společnost začala nedopatřením otroctví podporovat. William začal dovážet 55 % kakaových bobů z plantáže v São Tomé, kde pracovali otroci v naprosto brutálních podmínkách.

  Poté, co se to Cadbury dozvěděl, okamžitě hledal alternativu. Někteří historici však tvrdí, že hledal jinou plantáž kvůli změně v politice, kvůli které pro něj bylo obtížné se na africký ostrov Svatý Tomáš dostat.

  William CadburyWilliam Cadbury | 

 • 4.Fanatik a překupník zbraní

  Doktor John Harvey Kellog byl křesťanský fundamentalista, který pevně věřil, že sex je amorální. Neuznál dokonce ani styk v manželství. Domníval se, že sexuální vztah lidem škodí, jak psychicky, tak fyzicky. Kellog nikdy nespal ani s vlastní manželkou Ellou Eatonovou. Kvůli tomuto fanatismu skočily tisíce jeho pacientů v sanatoriu. Nechával je ponořené v ledové vodě, aby „se očistili od hříchu“.

  Doktor John Harvey KellogDoktor John Harvey Kellog | 

 • 5.Vynálezce dynamitu

  Chemik, vynálezce dynamitu a zakladatel významného ocenění Nobelova cena Alfred Nobel pracoval jako „překupník“ zbraní. Podle historiků obchodoval se střelným prachem, dynamitem a různými zbraněmi, ke kterým měl přístup. Ve své poslední vůli vyzval k založení Nobelovy ceny za mír, mnozí se domnívají, že chtěl odčinit svoje zapojení do distribuce zbraní a výbušnin.

  Alfred NobelAlfred Nobel | 

 • 6.Postřelený lékař

  Doktor Georges Gilles de la Tourette v 19. století objevil Touretteův syndrom, který se projevuje v dětství pohybovými a zvukovými tiky. Mezi svými pacienty ale nebyl populární, jednou ho dokonce postřelila žena, které sydrom diagnostikoval. Ta později vypověděla, že jí doktor svou léčbou dohnal k šílenství.

 • 7.Rasista a antisemita

  Zakladatel letecké společnosti Boeing Airplane William Boeing byl rasista, je o něm známé, že poskytoval velké půjčky na stavby domů v Seattlu. Jedinou jeho podmínkou bylo, aby tam nebydlely černošské rodiny. Smlouvy při prodeji nemovitostí dokonce obsahovaly poznámku, že „majitelem ani obyvatelem nesmí být nikdo, kdo není bílý“.

  Zakladatel automobilky Ford Henry Ford se netajil svým antisemitismem. Poté, co koupil deník The Dearborn Independent, se zasadil o to, aby jeho stránky byly popsány konspiračními teoriemi o židovském spiknutí. Otevřeně se hlásil k nacismu a v roce 1938 obdržel Záslužný řád Německého orla, nejvyšší nacistické ocenění pro cizince.

  Henry FordHenry Ford | 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa