USA truchlí: Zemřela bývalá první dáma Barbara Bushová

Autor: ČTK - 
18. dubna 2018
06:33

Ve věku 92 let v úterý zemřela manželka bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího a matka exprezidenta George Bushe mladšího Barbara Bushová. S odvoláním na rodinu zesnulé o tom informovala agentura Reuters. V neděli mluvčí Bushových Jim McGrath uvedl, že bývalou první dámu zrazuje zdraví, další léčbu odmítá a rozhodla se zaměřit na paliativní péči. Kdy se bude konat pohřeb, zatím není jasné.

Příčinu úmrtí Bushové rodina nesdělila. Bývalá první dáma se desítky let léčila s Gravesovou chorobou, onemocněním štítné žlázy. Podle informací CNN před smrtí trpěla také chronickou obstrukční plicní nemocí a problémy se srdcem.

Jako manželka prezidenta USA reprezentovala Bushová v letech 1989 až 1993 zemi v roli první dámy. Svým přirozeným vystupováním, charitativní činností, podporou tradiční rodiny, ale i střízlivým humorem si získala přízeň mnoha Američanů.

Bushová celý život pomáhala manželovi v diplomatické a politické kariéře. V roli první dámy se soustředila hlavně na šíření gramotnosti a podporu čtení. Trvala také na tom, že se nesnaží manželovu politiku ovlivňovat. "Nepletu se mu do jeho úřadu a on se mi neplete do mé domácnosti," řekla kdysi. Ve své autobiografii v roce 1994 uvedla, že se snažila své vlastní politické názory před veřejností skrývat, odhalila zároveň dvě témata, na nichž se s manželem neshodla: Na rozdíl od něj podporovala legální interrupce a postavila se proti prodeji útočných zbraní.

Bushová byla jednou ze dvou amerických prvních dam, které byly také matkou prezidenta. Druhou byla Abigail Adamsová, manželka prezidenta Johna Adamse a matka Johna Quincyho Adamse, která žila na přelomu 18. a 19. století.

Barbara Bushová, rozená Pierceová, se narodila v roce 1925 v New Yorku v rodině z vyšší střední třídy. Po studiu na dívčí škole zahájila studia na Smith College v Northamptonu ve státě Massachusetts. Seznámila se ale s Georgem W. H. Bushem a studia nedokončila. Svatbu se konala v lednu 1945. Letos v lednu oslavili Bushovi 73. výročí svatby. Narodilo se jim šest dětí. Nejstarší syn George W. stál v čele Spojených států v letech 2001 až 2009. Politickou kariéru udělal i další ze synů Jeb, který byl v letech 1999 až 2007 guvernérem Floridy, v roce 2016 byl mezi kandidáty na prezidenta USA. Ačkoli se Bushová v roce 2013 postavila proti Jebově kandidatuře s tím, že v Bílém domě už bylo dost Bushů a šanci by měly dostat i jiné rodiny, později svého syna podpořila.

Bývalý prezident USA a syn Bushové George W. Bush označil v prohlášení svou matku za "báječnou první dámu" a "ženu jako žádnou jinou". "Maminka nás udržovala stále ve střehu a přinášela nám smích až do konce," uvedl Bush mladší. Jeb Bush svou matku označil za "mimořádně laskavou, společenskou, zábavnou, vtipnou, milující, silnou, kultivovanou ženu".

"Melania a já se připojujeme k národu v oslavě života Barbary Bushové," napsal na Twitteru prezident Donald Trump. V přiloženém prohlášení označil první pár USA Bushovou za "obhájkyni americké rodiny" a vyzdvihl její snahu o šíření gramotnosti.

Bývalý prezident Bill Clinton, který porazil George H. W. Bushe ve volbách v roce 1992, a jeho žena a bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová označili ve společném prohlášení Bushovou za mimořádnou ženu s "kuráží a grácií, inteligencí a krásou".

"Barbara Bushová byla oporou rodiny, která se oddala veřejné službě," uvedl v prohlášení exprezident Barack Obama s manželkou Michelle, podle kterých byla bývalá první dáma rovněž "příkladem pokory a slušnosti".

Soustrast rodině Bushových vyjádřil také bývalý prezident Jimmy Carter s manželkou Rosalynn.

1912 ( 18. dubna 2018 09:09 )

nežvan takové bláboly ta jejich demokracie je plná lží konspirací a hlavně válek do kterých nás zatahují !Byla jsem tam 4x a mám rozvětvenou rodinu po státech od 1920

1912 ( 18. dubna 2018 09:04 )

Být manželkou a matkou válečných vrahu USA jí nikdy asi netrápilo a dělat charitu

kradu ( 18. dubna 2018 07:33 )

gladio ( 18. dubna 2018 07:29 )

hitlerovské zlo USA pod falešnou záminkou napadlo Vietnam a povraždilo tam přes 4 000 000 lidí , používalo prokazatelně chemické zbraně , jako napalm, a agent orange dioxiny ,dodnes fašistická diktatura USA nebyla souzena , a proto stále okupuje beztrestně jiné státy , včetně Sýrie , kde je jako okupant, bushová je manželkou brutálního masového vraha Bushe z rodiny která sponzorovala hitlera je napojená na rodinu bin ládinů a která si zalouží soud pro válečné zločince ane oslavy místních hitlermilců

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud