Polsko kácí tisíciletý chráněný prales. Porušuje zákon, rozhodli soudci EU

Autor: base, ČTK - 
17. dubna 2018
10:59

Lesnické zásahy a rozsáhlá těžba dřeva v polském chráněném Bělověžském pralese nejsou v souladu s právem Evropské unie. Ve svém rozsudku to v úterý uvedl Soudní dvůr EU. Žalobu na Polsko podala loni v červenci Evropská komise.

Unijní soud jí dal nyní za pravdu v tom, že rozhodnutí polských úřadů o kácení bylo porušením povinností, které Polsko má na základě dvou směrnic týkajících se ochrany životního prostředí – směrnice o stanovištích a směrnice o ochraně ptáků.

Polské ministerstvo životního prostředí, v jehož čele v lednu Jana Szyszku vystřídal Henryk Kowalczyk, už v únoru uvádělo, že bude rozhodnutí evropského soudu respektovat.

Evropská komise v červenci 2017 vyzvala Polsko, aby v pralese přestalo kácet. Konstatovala tehdy, že těžba dřeva byla zahájena ve velkém rozsahu a musí přestat. Polské úřady v březnu 2016 umožnily ztrojnásobení těžby, a to i v oblastech, které byly dosud vyloučeny z jakéhokoli zásahu. Postup zahrnující i likvidaci staletých stromů schválil ministr životního prostředí do roku 2021 kvůli trvajícímu šíření lýkožrouta smrkového.

VIDEO: V Amazonském pralese můžeme najít vroucí řeku:

Video  V srdci Amazonského pralesa se nalézá vroucí řeka.  - Facebook/The Boiling River Project - Devlin Gandy, Sofía Ruzo, Andrés Ruzo

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

gladio ( 17. dubna 2018 11:13 )

zrůdná zločinecká organizace EU rozhoduje o polském majetku ? kde to žijeme? EU podporuje kyjevskou nacistickou juntu , okupace iráku, sýrie, liby fašistickými diktaturami zemí nato EU kryje každoroční oslavy hitlera, bandery, waffen SS na ukrajině, v litvě lotyšsku a estonsku EU vyhrožuje zemím násilím pokud nepřijmou islámské teroristy EU pomocí neziskovek vymývá mozky dětem na školách aby nenáviděli ,komunisty a líbali anál usa a eu fašismu , a hlavně multikulikfašismu EU bez důkazů zavádí sankce proti rusku , a podílí se na zločinech páchaných usa fašismem EU rozkazuje integraci agresorů, inkluzi devalvaci školství, rozkazuje kolik cukru smíme vyvézt, okamžitě bez referenda vystoupit z eu ,nato vyhostit neziskovky , občany usa fašismu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud