Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Skripalovou po otravě pustili z nemocnice. A hned ji prý ukryli na tajném místě

Autor: ČTK, kal - 
10. dubna 2018
09:10

Dceru bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala Juliji, která byla počátkem března v Anglii spolu se svým otcem otrávena nervově paralytickou látkou, propustili z nemocnice. Informaci britských médií dnes potvrdila zástupkyně nemocnice v Salisbury, podle níž se lepší i Skripalův zdravotní stav. Podle stanice BBC byla Skripalová v pondělí odvezena na bezpečné místo. Minulý týden vydala otrávená Ruska prohlášení, že sílí každým dnem a že se těší, až nemocnici opustí.

Bývalý dvojitý agent Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury. Od té doby byli hospitalizováni v místní nemocnici. Podle Británie použil kdosi k jejich otrávení nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové propuštění Julije Skripalové z nemocniční péče neznamená ukončení léčby. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Rusko chce zprávy o Skripalové

Britská premiérka Theresa Mayová stejně jako ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítala. Rusové ale současně vyzvali britské úřady, aby ruské straně „okamžitě“ předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. „Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle,“ citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

Skripal podle zástupkyně nemocnice v péči zdravotníků zůstává a také jeho zdravotní stav se postupně lepší. „I když se uzdravuje pomaleji než Julije, doufáme, že i on bude moci nemocnici v pravý okamžik opustit,“ uvedla Blanshardová. Oba pacienti, kteří byli otráveni nervově paralytickou látkou, podle zástupkyně nemocnice „výjimečně dobře“ zareagovali na léčbu, kterou jim lékaři v Salisbury poskytli.

Kauza Skripal

Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Skripal v minulosti působil v ruské vojenské rozvědce a později spolupracoval s britskou tajnou službou.

Moskva si po celou dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k Rusce přístup. Korepondentka ruské BBC Sarah Rainsfordová dokonce na svém twitteru uvedla, že Skripalová už opustila Salisbury a pro vlastní bezpečí byla ukryta na tajném místě.

Vše o otravě exagenta Sergeje Skripal čtěte na Blesk.cz zde >>>

balika ( 10. dubna 2018 13:35 )

Sores, ty jsi vynikala už v hilfešůle.

kukukuu ( 10. dubna 2018 12:55 )

Ty novičoky a sariny jsou dvou typů. Jedny, co se hází Asad na ubohá syrská dítka jsou smrtelně jedovaté svinstvo, po kterém se okamžitě umírá. A na ty druhé v Anglii používané na dvojité agenty stačí v klidu začít shánět univerzální protijed, po kterém následuje vyléčení bez následků.

illyria ( 10. dubna 2018 12:43 )

Ukázali nám jí? A proč né? kdoví, jestli nechce domu do Ruska... Teda pokud je vůbec naživu...

johanvonbahnhof ( 10. dubna 2018 11:08 )

Říše zla opět provokuje, ale teď dost možná dostane přímo na "budku"...

johanvonbahnhof ( 10. dubna 2018 11:04 )

Ten jejich "novičok" byl asi po záruce a miliony poutníků míří teď do nemocnice kde byla vyléčena, protože se tam stal "anglický" zázrak. Při stavu jejich zdravotnictví to nic jiného ani nemohlo být.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud