Za odtržení Katalánska hrozí politikům 25 let. Vzteklí Španělé vyrazili do ulic, tekla krev

Autor: ČTK, ČTK, pk, pk - 
24. 3. 2018
09:35

Více než 20 lidí bylo zraněno při demonstracích, které vypukly v Barceloně v pátek večer v reakci na obžalobu 13 katalánských politiků ze vzpoury kvůli jejich snahám o nezávislost regionu. Zásahy policie proti protestujícím byly hlášeny především z katalánské metropole Barcelony. Demonstrace se konaly také v jiných částech Katalánska, uvedla na svých internetových stránkách BBC.

Páteční večerní protesty zorganizovali separatisté ještě před oznámením soudu v Madridu. Soudní rozhodnutí zřejmě rozvášnilo protestující a rozzlobený dav se střetl před španělskými vládními budovami v Barceloně s policejními jednotkami, které budovy chránily. Demonstranti mávali katalánskými vlajkami a skandovali slogany o nezávislosti, někteří dokonce pálili obrazy soudce Nejvyššího soudu a španělského krále Filipa. Napětí přerostlo v násilí, když se někteří demonstranti pokusili prolomit řady policistů.

Na Katalánském náměstí v centru města se uskutečnilo klidnější shromáždění. „Dva miliony lidí chtějí opustit Španělsko a všechny nás do vězení dát nemohou,“ řekla BBC jedna z protestujících Carme Salaová.

Katalánská televize také ukázala další shromáždění na podporu uvězněných představitelů země v dalších částech regionu, včetně měst Vic a Tarragona.

Španělský vyšetřující soudce Pablo Llarena obžaloval v pátek ze vzpoury 13 katalánských politiků. Trestného činu se podle obžaloby měli politici dopustit tím, že se snažili o odtržení Katalánska od Španělska. Podle místních médií je mezi nimi i uprchlý katalánský expremiér Carles Puigdemont, kandidát na nového premiéra regionu Jordi Turull či bývalá šéfka regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Za vzpouru hrozí ve Španělsku až 25 let vězení. V separatistické kauze bývalého vedení Katalánska bylo dosud obviněno 28 lidí, kromě tří z nich byli všichni obžalováni.

Demonstrace u katalánského parlamentu:

Video Demonstrace u katalánského parlamentu - Magdaléna Rejžková/INFO.CZ
360p

 

Doporučujeme
balika ( 24. března 2018 13:47 )

Přesně tak, kde je Kalous? Jak to, že neběhá po Praze zabalen v Katalánské vlajce?

Antonin Blaha ( 24. března 2018 13:03 )

 Jak to ze odtrzeni Katalanska je protiustavni a nedemokraticke kdyz stejny pripad Kosova byl ustavni a demokraticky?Tady neco nehraje,ze by to bylo podle toho jak se to Zapadnim demokratum hodi?👿

hanka666 ( 24. března 2018 12:40 )

Katalánci, nakopte jim demokraticky ty jejich p r de le. Kalousku a spol., nějaká petice a protesty by nebyly??

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud