Z hrdinky opět štvancem. Savčenková v Kyjevě skončila ve vazbě a drží hladovku

Autor: ČTK - 
23. března 2018
20:12

Ukrajinský soud dnes schválil vazbu pro Nadiju Savčenkovou, donedávna uctívanou národní hrdinku, která nyní čelí obvinění z pokusu o státní převrat. Ve čtvrtek parlament zbavil Savčenkovou imunity, obviněná po oznámení vazby vyhlásila protestní hladovku. Ve vězení bude nejméně dva měsíce.

Generální prokurátor Jurij Lucenko v půli března Savčenkovou obvinil, že připravovala útok na parlament. „Máme nesporné důkazy o tom, že osobně plánovala, verbovala a rozdávala rozkazy, jak provést teroristický útok tady v tomto sále,“ řekl Lucenko ve sněmovně.

Použít během atentátu chtěla podle prokurátora granáty, miny a automatické zbraně. Savčenková obvinění odmítla. Tvrdila, že věděla o tom, že ji tajná služba SBU sleduje, a tak jí prý schválně podstrčila náčrtek chystaného útoku na parlament.

Šlo podle ní z její strany o „surrealistickou politickou provokaci“. Jakmile oznámila svou prezidentskou kandidaturu, stala se prý pro úřady nebezpečnou. „Ukrajinská vláda je stejně zločinná jako ruská,“ řekla soudcům.

Politické rozhodnutí, čílí se Savčenková

Ve vazbě bude Savčenková čekat na konec vyšetřování bez práva propuštění na kauci. Soud sice podle ukrajinských médií konstatoval, že pro obvinění z pokusu o státní převrat nebyl předložen dostatek důkazů. Vzhledem k dalším šesti obviněním, mezi nimiž je nezákonné ozbrojování a napomáhání terorismu, ale soudce poslal Savčenkovou do vazby do 20. května.

„Rozhodnutí zadržet mě je politické. Zůstanu-li ve vězení, znovu ukážu, co znamená ukrajinský lid, co znamená hrdina,“ komentovala obviněná své rozhodnutí hladovět.

Video Nadija Savčenková v Praze: Česko a Ukrajina mají mnoho společného. - Blesk / Zuzana Štíchová

Několikátá hladovka

Savčenková držela několik hladovek už během ruského zajetí. Za bojů v Donbasu, do kterých se dobrovolně přihlásila, byla zajata proruskými separatisty a předána do Ruska. V ruském vězení následně strávila dva roky, než ji Moskva vyměnila za dva ruské vojáky. Savčenkové se tehdy dostávalo výrazné podpory také od orgánů Evropské unie, jakož i členských zemí včetně Česka.

Na Ukrajině ji označili za národní hrdinku. Hladovku držela i po návratu na Ukrajinu. Loni v srpnu to bylo na protest proti údajné nečinnosti Kyjeva vůči problémům Ukrajinců vězněných na Donbasu. Od loňského roku nadšení Ukrajinců pro bývalou leteckou navigátorku opadá, zejména kvůli výrokům o tom, že by se Kyjev měl načas zřeknout Ruskem anektovaného Krymu. Na oplátku by prý získal zpět rebely ovládaný východoukrajinský Donbas.

Video Zeman o kauze Šavčenková - redakce Blesk

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

salto ( 25. března 2018 11:44 )

Kavárna a sluníčka by se jí měli zastat minimálně tak, jako když "trpěla" v Rusku. Tak kdopak se té psychicky narušené osoby zastával? Přiznejte se!

satanas ( 24. března 2018 11:33 )

NEdala Posrancenkovy,,Stejne jako Sakasvili, a to se u UKACSKYCH DEMOKRATU NEPROMIJI::

tenco ( 24. března 2018 09:25 )

Ona byla někdy hrdinka?

begina ( 24. března 2018 08:11 )

Rakouský chcípák by tu cestu nepřežil

europa ( 24. března 2018 08:00 )

Odporná osoba.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud