Na Srí Lance už je bezpečno? Prezident zrušil výjimečný stav vyvolaný nepokoji

Autor: ČTK, AKu - 
18. 3. 2018
09:27

Srílanský prezident Maithripala Sirisena v neděli oznámil, že zrušil v zemi výjimečný stav, který byl vyhlášen 6. března s cílem zastavit šíření násilných střetů mezi buddhisty a muslimy. Informovala o tom agentura Reuters. Několik dní trvající nepokoje právě v době hlavní turistické sezony si vyžádaly dvě oběti, více než 300 lidí bylo zatčeno. Vláda uvedla, že bylo zničeno téměř 465 domů, obchodů a vozidel. Poškozeny nebo zničeny byly nejméně čtyři mešity.

 

 

„Po vyhodnocení bezpečnostní situace jsem nařídil odvolání výjimečného stavu,“ uvedl v noci na neděli prezident Sirisena na Twitteru. 

Násilnosti vypukly v oblasti turistického města Kandy, které leží v centrální části země. Vyvolala je smrt muže z většinového sinhálského etnika, který zemřel po napadení skupinou muslimů. Sinhálci pak v odvetě začali vypalovat domy a obchody příslušníků muslimské menšiny. Úřady rovněž v oblasti vyhlásily zákaz vycházení. Vláda tam vyslala vojáky a elitní policisty.

Nyní je na Srí Lance hlavní turistická sezona. Posvátné město Kandy, kde je podle buddhistické tradice uložen Buddhův zub, jedna z nejcennějších buddhistických relikvií, je častým cílem turistů. Celé město je protkáno sítí buddhistických chrámů a od roku 1988 je součástí světového dědictví UNESCO.

Napětí mezi muslimy a buddhisty na Srí Lance postupně narůstalo během uplynulého roku. Některé radikální buddhistické skupiny muslimy obviňují, že se snaží obracet lidi na islám a že ničí buddhistické archeologické památky.

Buddhističtí nacionalisté zase protestují proti přítomnosti příslušníků muslimského etnika Rohingů, kteří na Srí Lanku uprchli před pronásledováním z převážně buddhistické Barmy.

Zhruba 75 procent obyvatel Srí Lanky tvoří Sinhálci, z nichž valná většina vyznává buddhismus. Islám vyznává asi devět procent obyvatel Srí Lanky.

 

 

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa