Univerzita založená proklínaným miliardářem Sorosem otevře pobočku ve Vídni

Autor: ČTK - 
12. 3. 2018
21:53

Středoevropská univerzita (CEU), která sídlí v Budapešti, otevře po New Yorku svou pobočku také ve Vídni. S odvoláním na vysokou školu, jejímž zakladatelem je často kritizovaný americký miliardář maďarského původu George Soros, o tom v pondělí informoval rakouský list Kurier. Budapešťské univerzitě před časem hrozilo, že bude muset kvůli zákonu z dílny vlády premiéra Viktora Orbána svou činnost v Maďarsku ukončit. V souvislosti s protesty po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky na Slovensku se do Sorose navezl i slovenský premiér Fico. 

Pobočka CEU by se měla otevřít v areálu Nemocnice Otty Wagnera v západní části rakouské metropole. Vyučovat by se mohlo začít v zimním semestru 2020/2021, uvedl Kurier.

Rektor soukromé vysoké školy Michael Ignatieff v pondělním prohlášení uvedl, že maďarské hlavní město zůstane hlavním sídlem CEU. „I když rosteme a naše univerzita se dál vyvíjí, zůstane Budapešť naší domovskou základnou,“ uvedl Ignatieff.

Memorandum o vybudování pobočky vysoké školy podepíšou podle agentury APA Vídeň a CEU již příští týden. Nájemní smlouva by měla být podepsána na 99 let. Dosluhující starosta Vídně Michael Häupl označil dohodu s CEU za „šanci století“.

Vídeň už dříve nabídla univerzitě azyl

Vídeňská místostarostka Maria Vassilakouová již loni v dubnu nabídla CEU, aby se přestěhovala do rakouské metropole. Učinila to v době, kdy bylo nejasné, zda bude moci vysoká škola v Maďarsku dál působit.

Na návrh vlády premiéra Viktora Orbána totiž maďarský parlament na počátku loňského roku přijal novelu zákona, která ukládá zahraničním vysokým školám k získání licence nové podmínky, které CEU nesplňovala. Jednou z nich například je, aby zahraniční univerzity působící v Maďarsku měly univerzitní areál i v zemi původu.

Založena byla v Praze, až pak přišla Budapešť

Podle Orbánových kritiků se premiér snažil dosáhnout zrušení univerzity, kterou založil George Soros. Americký miliardář maďarského původu je častým cílem útoků politiků Orbánovy strany Fidesz, které se před dubnovými parlamentními volbami stupňují.

Středoevropská univerzita byla v roce 1991 založena v Praze, později ale přesídlila do Maďarska. V současnosti na ní studuje kolem 1500 lidí. V souvislosti s pobočkou vysoké školy by ve Vídni mělo vzniknout kolem tisícovky nových pracovních míst.

Doporučujeme
1912 ( 13. března 2018 07:06 )

Tento zločinec napáchal dost lumpáren v uSA co se týče bankrotů obyčejných lidí hlavně jejich úspor a nyní již delší dobu dělá zlo po EU hlavně v poskomunistických státech !Ukrajinu zničil a nyní v 4esku a na Slovensku podporuje ty zmetky k nepokojům a dotuje zrádcovské politiky Madaři mají rozum a v Rakousku bude moci uprchlíky vyškolovat na té universitě jak škodit !!Bravo Rakušáci nasadili jste si největšího fašistu !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa