Příbuzní posádky z argentinské ponorky shánějí miliony: Chtějí pátrat na vlastní pěst

Autor: ČTK, AKu - 
25. února 2018
09:11

Příbuzní posádky z argentinské ponorky, která zmizela v polovině loňského listopadu v jižním Atlantiku, se rozhodli vzít pátrání do vlastních rukou a zjistit, proč muselo 44 jejich blízkých zemřít. Podle deníku Clarín vyhlásili sbírku, aby mohli najmout specializovanou americkou firmu a nemuseli se spoléhat jen na argentinskou vládu. Té s hledáním ponorky pomáhá i Rusko, které se však příští měsíc chystá spolupráci ukončit.

Příbuzní se k vyhlášení veřejné sbírky rozhodli poté, co argentinská vláda začátkem tohoto měsíce slíbila odměnu pět milionů dolarů (více než 100 milionů Kč) za nalezení vraku ponorky a zastavila vyhlášení výběrového řízení na zahraniční firmu, která by po vraku ponorky pátrala.

Hledáme pravdu a vy nám můžete pomoci. Vybíráme peníze, abychom mohli najmout lodě s nejmodernějšími technologiemi,“ píše se v inzerátu na sociálních sítích, který uvádí i dvě čísla účtu - jeden pro dary v místní měně a jeden pro příspěvky v dolarech. Příbuzní potřebují v první fázi vybrat 250 000 dolarů (asi pět milionů korun), aby mohli firmu najmout. Poté budou potřebovat další peníze na provozní náklady.

Armádní ponorka San Juan poslala na základnu poslední zprávu loni 15. listopadu, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Velitel hlásil, že se mořská voda dostala do systému ventilace k bateriím a způsobila zkrat a požár baterií. Velitel ale zároveň řekl, že ponorka pokračuje ponořena v plavbě s odděleným okruhem. Pak ztratil se základnou kontakt.

Během více než dvou měsíců se pátrání účastnilo celkem 25 lodí, 14 letadel a více než 4000 lidí. Týmy více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, byly vybaveny nejmodernější technikou. Od ledna už ponorku hledají jen čtyři argentinské lodě a jedna ruská.

Video  Pátrání po zmizelé ponorce  - Youtube

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud