Argentinská ponorka se stále nenašla. Příbuzní žalují námořnictvo

Autor: ČTK - 
1. prosince 2017
06:57

Příbuzní posádky argentinské ponorky, která zmizela 15. listopadu v jižním Atlantiku, chystají žalobu na argentinské námořnictvo. Stěžují si mimo jiné na to, že jim po zmizení ponorky dávali nepravdivé informace. Informoval o tom deník Clarín. Vyšetřující federální soudkyně Marta Yáňezová už také požádala vládu, aby odtajnila informace k případu. Mezinárodní pátrání po ponorce je zatím stále neúspěšné.

Námořnictvo později oznámilo, že - vzhledem k pohaslým nadějím na přežití posádky po 15 dnech od zmizení - dnes oficiálně ukončilo záchrannou operaci. Ale pátrání po ponorce samé bude pokračovat.

„Rozhodl jsem se ke stížnosti připojit kvůli dezinformacím, které jsme jako příbuzní posádky dostávali. Zamlčovali nám fakta a lhali nám,“ řekl otec jednoho ze 44 členů posádky zmizelé ponorky Alejandro Tagliapietra. Ke stížnosti na námořnictvo se zatím připojilo osm lidí, Tagliapietra ale doufá, že postupně jich bude více.

„V podstatě nám řekli jen to, že ponorka měla problém s komunikací,“ doplnil Tagliapietrův advokát. „Neřekli nám nic o vodě ve ventilaci, ani o požáru baterií. Když tyhle informace vyšly v médiích, zpočátku tvrdili, že to nevěděli,“ uvedl advokát, podle něhož je třeba vyjasnit, co se stalo, že to armáda musela skrývat.

Federální soudkyně Yáňezová, která zmizení ponorky vyšetřuje, zatím předvolala jako svědka jen argentinského ministra obrany Oscara Aguada. Nikoho z námořnictva zatím předvolat nemůže, protože ze zákona jsou jeho členové vázáni státním tajemstvím. „Nemůžu je předvolat, ani požádat o dokumentaci, dokud to prezident (Mauricio Macri) neodtajní,“ řekla soudkyně podle listu Clarín.

Yáňezová také před několika dny argentinskému tisku řekla, že se zabývá i teorií, že ponorka byla v oblasti na „důvěrné misi“. Podle dřívějších informací kontrolovala ponorka nelegální rybolov v argentinských výsostných vodách.

Video Pátrání po zmizelé ponorce - Youtube

Poslední zprávu poslala ponorka San Juan 15. listopadu ráno místního času, když se nacházela asi 450 kilometrů od jihovýchodního pobřeží Argentiny. Od té doby o ní nejsou žádné zprávy. Týmy z více než desítky zemí, včetně USA a Ruska, vybavené nejmodernější technikou dosud po ponorce marně pátrají.

Podle expertů je šance na přežití posádky, v níž je i jedna žena, téměř nulová. Za normálních okolností taková ponorka vyplouvá jednou denně na hladinu, aby doplnila vzduch a nabila baterie. Pokud ale byla nucena zůstat pod hladinou, vydržela by posádka se vzduchem podle odhadu expertů maximálně tak deset dní.

defakto ( 1. prosince 2017 10:05 )

... jestli došlo v ponorce k výbuchu , tak ji ani nenajdou , leda ak nějaké trosky .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud