OSN schválilo krátké příměří v Sýrii: Jednání komplikovalo Rusko

Autor: ČTK, ula - 
24. 2. 2018
20:42

Rada bezpečnosti OSN dnes schválila rezoluci požadující příměří v Sýrii. Začít má bezodkladně a trvat má nejméně 30 dní. Pro rezoluci, jejímž cílem je umožnit humanitární pomoc pro civilisty, hlasovalo všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN. Informovala o tom agentura AFP.

Dnešní hlasování začalo s více než dvouhodinovým zpožděním, tento týden už přitom bylo několikrát odloženo. Jednání komplikovalo Rusko, které má v Radě bezpečnosti jako její stálý člen právo veta. Na žádost Ruska byla v původním návrhu, který byl za dva týdny jednání několikrát změněn, upravena formulace ohledně skupin, jichž se příměří netýká.

Video Při bombardování východní Ghúty umírají stovky civilistů. - Reuters
360p


Příměří se nemá vztahovat na operace vedené proti extremistům z organizace Islámský stát (IS) a teroristické sítě Al-Káida. Na žádost Ruska byla podle agentury AFP formulace doplněna o "další osoby, skupiny a hnutí spojené s Al-Káidou a IS, stejně jako další teroristické skupiny určené Radou bezpečnosti". Za teroristické skupiny ale považuje syrská vláda a Rusko, které ji podporuje, i některé povstalce, jež podporuje západní koalice.

Video Srdcervoucí záběry ze Sýrie. Zlomený táta si vyzvedává tělo svého syna před pohřbem - Tobias Schneider
360p

Cílem dokumentu je umožnit dodávky humanitární pomoci a evakuaci zraněných a nemocných. Katastrofální je situace zejména ve východní Ghútě u Damašku, kterou od roku 2013 ovládají povstalci a kde je v obležení vládních jednotek na 400.000 lidí. Za poslední týden tam při bombardování syrskou armádou zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) na 500 civilistů.

Útoky na civilisty jsou nejhorší za posledních 7 let

Původní text rezoluce, který byl posléze několikrát změněn, navrhli před dvěma týdny dva nestálí členové Rady bezpečnosti, Švédsko a Kuvajt. A to v souvislosti s tím, jak vládní jednotky začaly stupňovat bombardování východní Ghúty. Už od prosince armáda prezidenta Bašára Asada intenzivně bombarduje i provincii Idlib. Ta je stejně jako Ghúta pod kontrolou povstalců.
Švédský zástupce při OSN Olof Skoog dnes připomněl, že útoky na civilisty v Sýrii jsou v posledních týdnech nejhorší za sedm let trvání tamní občanské války.
Rada bezpečnosti předpokládá, že se sejde za dva týdny, aby zhodnotila situaci a plnění rezoluce.


Doporučujeme
tgbg ( 25. února 2018 09:41 )

Rusáci to komplikují, protože naprostá většina islámských teroristů z ISIS jsou právě rusáci.

Antonin Blaha ( 24. února 2018 23:04 )

 Spis bych rekl ze ISiS potrebuje doplnit munici a vyvect zapadni vojenske poradce,doufam ze to Asad nedovoli a smete je

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa