Letecká katastrofa s 65 mrtvými: Ministr zmínil „naprostou záhadu“

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
19. 2. 2018
16:05

Letadlo se 65 lidmi na palubě havarovalo v neděli nad ránem v Íránu, nehodu vnitrostátní linky ale i v pondělí stále obestírá řada nejasností. Teherán zatím ani nepotvrdil zprávu místní samosprávy o nálezu vraku letadla. Podle agentury Reuters nález ohlásil představitel provincie Bojerahmad a Kohgílúje, ale mluvčí íránského úřadu pro civilní letectví vzápětí uvedl, že informaci nemůže potvrdit. Čtyřiadvacet let staré letadlo společnosti Iran Aseman Airlines se za mlhy zřítilo v horách a předpokládá se, že pád stroje do obtížně přístupné oblasti nikdo nepřežil.

Že se trosky nenašly u vesnice Dengezlu v okrese Semirom v provincii Isfahán, tvrdí představitel sousední provincií Bojerahmad a Kohgílúje. Právě tam letoun směřoval. Zpravodajský web BBC píše, že letadlo narazilo do hory Dinar v pohoří Zargos, asi 20 kilometrů od města Jásúdž.

„O nehodě nevíme vůbec nic“

„Stojíme před naprostou záhadou. O nehodě nevíme vůbec nic,“ citovala agentura Tasním ministra dopravy a městského rozvoje Abbáse Achúndího. Írán požádal evropské státy a Čínu o pomoc při pátrání po troskách s pomocí satelitních snímků, uvedla agentura ISNA.

Letadlo typu ATR-72 íránské společnosti Aseman Airlines havarovalo: 65 mrtvýchLetadlo typu ATR-72 íránské společnosti Aseman Airlines havarovalo: 65 mrtvých | Konstantin Von Wedelstaedt, Creative Commons

Pracovník Červeného půlměsíce mezitím oznámil, že nedaleko Dengezlu se našlo „tmavé místo“, které může signalizovat, že tam letoun havaroval. Záchranáři z Červeného půlměsíce, dobrovolníci a armáda byli zapojeni do pátrání. Operaci nicméně komplikují šestnáctistupňové mrazy a hustá mlha, uvedl Červený půlměsíc. Írán při pátrání využívá mimo jiné bezpilotní letouny.

Příčina nehody dál předmětem vyšetřování

Podle webu nadace pro bezpečnou leteckou dopravu (Flight Safety Foundation) byl stroj 24 let starý a před třemi měsíci byl opět uveden do provozu poté, co byl šest let v hangáru. Stroj ATR-72 na vnitrostátní lince mířil z metropole Teheránu do města Jásúdž na jihozápadě Íránu. Výrobce ATR uvedl, že příčina nehody zatím není jasná.

Polosoukromé aerolinky Iran Aseman Airlines jsou třetí největší íránskou leteckou společností co do počtu vlastněných letadel. Zajišťují především vnitrostátní dopravu, ale i některé mezinárodní lety. Podle agentury DPA Evropská komise nedávno tuto firmu kvůli stavu jejích letadel přidala na černou listinu aerolinek, které do zemí EU létat nesmějí.

Íránská letadla jsou v tristním stavu

Aerolinky Aseman mají na kontě dvě havárie. V roce 1994 se poblíž íránského města Natanz zřítil stroj F.28 s 66 lidmi na palubě a v srpnu 2008 Boeing 737 se 74 lidmi na palubě havaroval v Kyrgyzstánu. V obou případech neštěstí nikdo nepřežil. Na technickém stavu íránských dopravních letadel se nepříznivě podepsaly dlouholeté mezinárodní sankce, kterým byl Írán vystaven; k leteckým nehodám v zemi podle agentury AP dochází pravidelně.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa