Muž, z kterého se stala žena, sám kojí miminko. Má přitom pořád penis

Autor: Mii - 
14. 2. 2018
17:35

Historický milník hlásí Centrum pro transgenderovou medicínu v americkém státě New York. Zdejší doktoři dokázali pomocí hormonové terapie docílit toho, že 30letá transgenderová žena, jež bývala mužem, produkuje mateřské mléko a může kojit malé dítě, které porodila její partnerka. Podle centra je to nebývalý úspěch, který pro transgenderové ženy znamená naději, jak se více přiblížit těm, které se jako něžné pohlaví narodily. Informuje o tom odborný časopis Transgender Health.

Terapie zahrnovala tři a půl měsíční požívání hormonů, stimulaci prsou a speciální léky na zvracení. Výsledkem bylo, že žena dokázala vyprodukovat 227 gramů mateřského mléka denně.

„Je to velká událost,“ vysvětluje v Transgender Health doktor Joshua Safer z Bostonského medicínského centra. „Spousta transgenderových žen hledá cesty, jak mít co nejvíce zkušeností a zážitků jako netransgenderové ženy, tak si dokážu představit, že se léčba stane populární,“ nastiňuje možné využití Safer.

Žena, která byla součástí experimentu, několik let před laktačním experimentem brala hormony potřebné ke změně pohlaví. Mezi nimi spironolactone, který blokuje efekt testosteronu, progestronu a typu estrogenu. Díky tomu jí narostla přirozená a „funkční“ prsa. Neobvykle ale nepodstoupila operaci na změnu přirození, takže pořád disponuje tím mužským.

Když její partnerka otěhotněla, žena se rozhodla vyhledat pomoc u dvou odborníků na transgenderové zdraví ve státě New York. Partnerka totiž zájem o kojení neměla, tak se žena rozhodla, že se role ujme sama.

Novorozeně je zdravé a roste normálně

Produkci mateřského mléka u žen stimuluje hormon, který se nazývá prolactin. Není ovšem dodnes známo, jak jej vytvořit v laboratorních podmínkách, tak tato varianta padla. Místo toho se doktoři snažili stimulaci mléka podpořit lékem proti nevolnosti jménem domperidone.

Video Má plné mrazáky mateřského mléka! Denně ho vyprodukuje přes šest litrů. 
1080p 720p 360p

Existují totiž důkazy, že dokáže výrazně podpořit produkci mléka, byť americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v minulosti varoval, že lék by se za tímto účelem užívat neměl. Žena jej nicméně brala společně s estrogenem, progestronem a spironolactonem. Zároveň začala používat odsávačku mléka pro stimulaci prsů.

Během prvního měsíce se u ženy začaly objevovat první kapky mléka. Po třech měsících se produkce zvedla na 227 gramů mléka denně. Jakmile se tak páru dítě narodilo, šest týdnů nepřijímalo nic jiného než toto mléko. Dětský lékař poté potvrdil, že dítě roste normálně a je zdravé. Pak se ke kojení připojilo umělé mléko, protože 227 gramů je méně než průměrných 500 gramů, kolik matky produkují.

Jsou třeba další testy

Případ z Ameriky je první oficiálně zaznamenaný, kdy transgenderová žena kojí dítě vlastním mateřským mlékem. „Nějaké zvěsti o tom se objevily na internetových fórech, ale nedá se stoprocentně říct, že je to pravda. Přece jen je to internet,“ říká Safer.

Není ale překvapen, že k něčemu takovému skutečně došlo. „Dost často u transgenderových žen vidím správný růst prsou. Není tak důvod, proč by tato prsa nemohla produkovat mléko stejně jako u žen, které se s nimi narodily,“ pokračuje doktor. Podotýká ovšem, že není jasné, do jaké míry pomohly hormony, do jaké lék na nevolnost a do jaké stimulace. Metoda by každopádně mohla pomoci nejen transgenderovým ženám, ale i ženám obecně, které mají problém.

Než ale bude možné terapii doporučovat, je třeba udělat podrobný rozbor mléka. Není totiž jisté, že obsahuje stejný mix vitaminů a minerálů. Také se neví, jaký vliv bude mít na jemné ukazatele u dítěte, jako je jeho IQ.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa