V Íránu pustili z vězení Američana (81) vězněného za špionáž. Jen na čtyři dny

V Íránu pustili na čtyři dny z vězení 81letého Američana (vlevo).
Autor: ČTK, pk - 
29. ledna 2018
09:55

Írán propustil na čtyři dny na svobodu Američana Baquera Namaziho (81), odsouzeného na deset let do vězení za špionáž. Namazimu se ve vězení zhoršil zdravotní stav a 15. ledna musel být hospitalizován. Nynější propustka platí do čtvrtka, Namazi ale nesmí hovořit se zástupci médií ani odjet z Íránu. Ze stejného důvodu je vězněn také jeho syn Matas Siamak (45).

Oba mají americké a íránské občanství, Baquer Namazi pracoval v minulosti v Dětském fondu OSN (UNICEF). Siamak Namazi je podnikatel a zatčen byl v roce 2015, když přijel na návštěvu příbuzných. Jeho otec chtěl vymoci jeho propuštění, ale po příjezdu byl také zadržen. Oba byli loni usvědčeni ze špionáže a spolupráce s americkou vládou. Přesná povaha obvinění ovšem nikdy nebyla jasná.

Baquer Namazi byl už čtyřikrát hospitalizován, naposledy 15. ledna kvůli srdeční arytmii a celkové vyčerpanosti, řekl jeho advokát. Loni v září mu voperovali kardiostimulátor.

USA vyzvaly Írán k propuštění amerických občanů

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová řekla, že USA propuštění Baquera Namaziho vítají, ale litují, že je pouze dočasné. Vyzvala Írán, aby propustil všechny americké občany, kteří jsou podle ní v Íránu vězněni nespravedlivě.

Donald Trump hrozí, že zruší jadernou dohodu, díky které došlo ke zrušení mnoha ekonomických sankcí vůči Íránu, výměnou za snížení jaderných aktivit. 

Siamak Namazi požádal Írán, aby jeho otce pustil na svobodu a umožnil mu strávit zbytek života s rodinou. Baquerův právník řekl, že návrat jeho klienta za mříže se rovná trestu smrti.

Íránci zadržují několik cizinců, kteří mají dvojí občanství. Země dvojí občanství neuznává. Podle bývalých vězňů, rodin současných vězňů a diplomatů jsou někteří odsouzenci ve vězení drženi za účelem výměny vězňů se západními zeměmi.

Nejméně dva další američtí občané jsou jsou v Íránu uvězněni, Xiyue Wang student z Princetonu, který byl zadržen při práci na své doktorské práci a Karan Vafadari, majitel umělecké galerie v Teheránu.

Žena uvězněného Xiyue Wanga paní Hua Quová před týdnem uvedla, že se svým manželem mluví jednou denně prostřednictvím sledovaného telefonu. Řekla, že její manžel byl jediný neíránský občan uvězněý v cele s dvaceti lidmi. 

Video  Masové protesty v Íránu: Lidé jsou nespokojeni se situací v zemi  - Twitter Armin Navabi

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud