20 lidí umrzlo, teploty klesly až na -69 °C. Ameriku drtí sibiřská zima

Autor: ČTK - 
7. ledna 2018
08:09

Po přívalech sněhu, které si vyžádaly asi dvě desítky lidských životů, ochromilo severovýchod a středozápad Spojených států v sobotu extrémně mrazivé počasí. Podle agentury AP postihlo kolem 100 milionů lidí.

Ve státě New Hampshire na hoře Mount Washington, která je se svými 1990 metry nejvýše položeným bodem severovýchodu USA, klesla teplota vzduchu na minus 38 stupňů Celsia. Vzhledem k vichru, dosahujícímu 159 kilometrů v hodině a v nárazech až 180 kilometrů za hodinu, byla pocitová teplota na místě minus 69 stupňů Celsia, uvedl podle agentury Reuters meteorologický ústav.

Video  Arktické mrazy v USA: První oběti a zavřené školy  - reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Anselm C. Kreuzer - DRAMATIC EVOLUTION C

Velká zima na lyžování

Mrazy komplikují obyvatelům severovýchodního pobřeží USA úklid sněhu a ledu, který po sobě zanechala tento týden sněhová bouře. Varování před extrémně nízkými teplotami platí v rozsáhlém pásu od Nové Anglie přes Pensylvánii po Ohio.

Killington, známé lyžařské středisko ve státě Vermont, bylo v sobotu uzavřeno, přestože sněhové podmínky jsou skvělé. Pocitová teplota na svazích totiž klesla na minus 46 stupňů Celsia. „Jednoduše je příliš velká zima na to, abychom na svahy poslali lidi,“ napsalo středisko na svých webových stránkách.

Meteorologové sdělili, že v pondělí by měla začít obleva. Předtím se ale situace na severovýchodě Spojených států patrně ještě zhorší a ve více než 30 městech by mohli zaznamenat v noci na dnešek rekordně nízké teploty. New York a Boston jsou mezi městy, kde mohou padnout rekordy, uvedla agentura Reuters.

Sněhová bouře na letišti

V sobotu k nejchladnějším americkým obcím patřily Cotton a Embarrass v Minnesotě, kde naměřili minus 39 stupňů Celsia.

Newyorské Kennedyho letiště se stále nevzpamatovalo ze sněhové bouře, která ho ve čtvrtek a v pátek uzavřela. V sobotu lety nadále nabíraly zpoždění, situaci navíc zkomplikovala kolize, při níž křídlo letounu společnosti China Southern urazilo ocas letadla firmy Kuwait Airlines. Na letišti bylo navíc v sobotu naměřeno minus 13 stupňů Celsia, což je rekordně nízká teplota pro 6. leden.

Ve městech Providence a Newport ve státě Rhode Island nemocnice přijaly nejméně 40 lidí se zraněními a dalšími problémy způsobenými nepříznivým počasím, včetně infarktů, omrzlin, ale také poranění, která si lidé způsobili při odhazování sněhu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ondra1974 ( 8. ledna 2018 00:46 )

Trosicky mimon, ze? Zkuste si na nejakem vecernim doucovani pro manualne pracujici vzit kurs svetove historie

marmat ( 7. ledna 2018 22:21 )

Autor: ČTK - Dnes • 089 .......tak co agentura provede třeba s takovým Čapím hnízdem ????Tady přimidlili 30stupňů

marmat ( 7. ledna 2018 22:13 )

No jsou mezi námi tací, kterým často stačí jen titulek !!! Tak ti dnes excelovali ve společnosti...skoro jako na apríla

marmat ( 7. ledna 2018 22:10 )

30 stupňů navrch a hned je nás pár "rozpálenejch" ....Věřme jen, že aspoň šéfredaktorovi zmrznul úsměv

zvonik54 ( 7. ledna 2018 20:40 )

To -69 je dobrá teplota. Mohli by ji vyvážet do Evropy, aby nadržení Čecháčci mohli v pohodě lyžovat. To takový český podnikatel zavolá do USA a objedná např. 100 termokontejnerů velikosti železničních vagónů se sněhem -69°C a doveze je někam na VIP sjezdovkou a takový Klaus a jemu podobní do zakoupí předražený lístek a budou lyžovat s úsměvem na líci. A média to uvedou jako vymoženost jak se stát stará o občany, kteří chtějí lyžovat v ČR, i když tady není sníh.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud