Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Vypukl boj mezi separatisty a promadridskými stranami. Kdo stane v čele Katalánska?

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
21. prosince 2017
14:10

Zhruba 5,5 milionu oprávněných voličů hlasuje od rána v předčasných volbách do regionálního parlamentu o budoucnosti Katalánska. Výsledek hlasování rozhodne, zda bude region pod vedením separatistů dál usilovat o nezávislost, nebo setrvá pod vedením promadridských stran ve svazku se zbytkem Španělska. Hlasování se zatím obešlo bez incidentů, u mnoha volebních místností se ale tvoří dlouhé fronty. Svůj hlas mohou Katalánci odevzdat až do 20:00, výsledek ostře sledovaných voleb by měl být znám do několika hodin od ukončení hlasování.

Podle deníku El País jsou dnešní katalánské volby nejsledovanější od obnovení demokracie ve Španělsku před téměř čtyřiceti lety. Na organizaci hlasování se podílí 65 000 lidí, na bezpečnost v ulicích dohlíží 10 000 katalánských a asi 3000 španělských policistů. V pohotovosti jsou dva tisíce dalších členů bezpečnostních složek.

Očekává se obrovská účast

Podle Juana Antonia Puigservera, zástupce ministerstva vnitra pověřeného dohledem nad průběhem voleb, se hlasování prozatím obešlo bez jakýchkoli incidentů. U mnoha z téměř 2700 volebních místností se ale od rána tvoří dlouhé fronty. Účast ve volbách by mohla být podle španělských médií rekordní, přesáhnout by mohla 80 procent. První průběžné informace o volební účasti by měl Puigserver zveřejnit ve 13:45.

Svůj hlas už odevzdala například starostka Barcelony a členka volební koalice En Comú-Podem (Společně můžeme; ECR) Ada Colauová. Dnešní den označila za „historický“ a vyjádřila naději, že se výjimečnost nynějšího hlasování projeví i na vysoké volební účasti. Španělská média upozorňují, že klíčové bude, jak bude hlasovat asi milion voličů, které průzkumy označovaly za nerozhodnuté.

Hlas do volební urny už vhodil i jeden z ministrů sesazené katalánské vlády Jordi Turull, kterého úřady držely kvůli říjnovému vyhlášení nezávislosti donedávna ve vazbě. Volila už například i Marcela Toporová, manželka bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který před hrozícím zatčením uprchl do Belgie.

Puigdemont sleduje volby z Belgie

„Tohle nejsou klasické volby. Nejde tu o to, kdo získá nejvíce hlasů. Podstatou dnešního hlasování je to, zda zvítězí naše země nebo Madrid,“ vzkázal svým stoupencům Puigdemont těsně před začátkem voleb.

Katalánský expremiér Carles Puigdemont Katalánský expremiér Carles Puigdemont | Reuters

„Dnes znovu dokážeme sílu nezničitelného lidu,“ napsal dnes na Twitteru Puigdemont. „Ať nás duch 1. října vždy provází,“ dodal s odkazem na den konání referenda o nezávislosti Katalánska. Puigdemont už dříve uvedl, že by se v případě vítězství své strany vrátil z Belgie zpět domů.

Separatisté doufají ve výhru

Dnešní hlasování vyvolala ústřední španělská vláda poté, co v říjnu kvůli separatistickým snahám regionálního vedení převzala přímou správu nad autonomním Katalánskem. Madrid si od voleb slibuje, že separatistické strany ve volbách ztratí absolutní většinu.

Bývalé katalánské vedení naopak doufá v silnější mandát pro jednání o nezávislosti regionu na severovýchodě Španělska. Podle posledních průzkumů, které předvídají rekordní účast více než 80 procent, budou výsledky těsné. Pokud ani separatisté, ani promadridské strany absolutní většinu nezískají, budou jednání o vládě obtížná.

Čtěte více: Bouřlivé Katalánsko - 7 důvodů, proč tam vycestovat!

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi