Prezident „zatrhl“ opozici volební účast. Maduro ve Venezuele přitahuje otěže

Autor: ČTK - 
11. 12. 2017
09:10

Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že hlavní opoziční strany budou příští rok vyloučeny z prezidentských voleb. Informoval o tom v pondělí zpravodajský web televize BBC. Podle Madura budou moci kandidáta nominovat jen ty strany, které se zúčastnily nedělních voleb starostů. Vedení stran Především spravedlnost (PJ), Demokratická akce (AD) a Vůle lidu (VP) volby bojkotovala, protože volební systém podle nich není objektivní.

Maduro v nedělním projevu uvedl, že opoziční strany „zmizely z politické mapy“. „Jakákoli strana, která se nezúčastnila voleb (starostů) a volala po jejich bojkotu, se už do (prezidentských) voleb nemůže zapojit,“ dodal. Jedná se podle něj o „kritérium Ústavodárného shromáždění“. Legitimitu tohoto kontroverzního zákonodárného orgánu neuznává řada zemí včetně Evropské unie.

Bojkot voleb starostů 335 měst oznámily opoziční strany už v říjnu. Podle nich poslouží pouze k posílení „diktatury prezidenta Madura“. Došlo k tomu po volbách guvernérů, které byly podle nich zmanipulované a nesvobodné.

Na volby jen s průkazem

Také nedělní volby dnes označila opozice za zmanipulované a odmítla opět způsob jejich uspořádání. Volby v zemi podle opozice nejsou svobodné mimo jiné proto, že vláda si hlasy kupuje a využívá ekonomické krize, v níž se země už několik let nachází. Opoziční deník El Nacional přinesl svědectví voličů, jimž vládní úředníci za hlas pro socialistického kandidáta slíbili potravinovou i finanční pomoc, museli se ale při volbách legitimovat zvláštním „vlasteneckým průkazem“. Ten zavedl Maduro pro rozdělování potravin, jichž je v zemi nedostatek.

O nepravostech při volbách hovořil v neděli i Luis Emilio Rondón, jediný člen národní volební komise, který není spřízněn se socialisty a který už v minulosti kritizoval nedostatky při volbách. Také Rondón označil užívání „vlasteneckého průkazu“ při volbách za ilegální, podle něj se má občan legitimovat občanským průkazem. Kritizoval také „doprovod“ voličů při samotném hlasování, což je ale povoleno jen u osob zdravotně postižených.

Hlasování se protáhlo o hodiny

Volby měly původně skončit v 16 hodin místního času (21:00 českého času), ale ještě tři hodiny po termínu nebyly volební místnosti uzavřeny. Podle AFP by to mohlo vést k pozdějšímu vyhlášení výsledků.

Ve Venezuele téměř dva roky trvá politická krize, která vypukla poté, co v prosinci 2015 vyhrála parlamentní volby opoziční koalice Stůl demokratické jednoty. Vládní socialisté po těchto volbách, ještě před ustavením nového parlamentu, jmenovali ve sporném kroku nové členy ústavního soudu. Ten od loňska blokuje práci parlamentu. Letos v létě pak ustavili socialisté vlastní parlament – Ústavodárné shromáždění, které vzešlo z kontroverzních voleb bojkotovaných opozicí.

Protesty proti režimu prezidenta Madura, jež tento rok trvaly několik měsíců, si vyžádaly 125 obětí.

Doporučujeme
gemino ( 11. prosince 2017 09:45 )

No a estébák Bureš se na něco podobného už také třese, jen co mu spadne moc do klína. Jen kobliháři to ještě nechápou

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa