Do Evropy navrátíme křesťanství, plánuje polský premiér. Zemi chce bránit před „konzumem“

Autor: ČTK - 
9. 12. 2017
19:15

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server Politico: premiér totiž nemá v plánu nic menšího, než znovu pokřesťanštit Evropu, která se v posledních desetiletích podle něj spíše sekularizovala a vzdalovala víře.

 

„Jsme součástí Evropské unie, ale chceme ji změnit, abychom ji znovu pokřesťanštili. To je můj sen,“ uvedl Morawiecki. „Pro mne je nejdůležitější, že mi Pán dává dost síly, abych sloužil Polsku,“ řekl knězi, který vedl rozhovor s novopečeným šéfem vlády v katolické televizi Trwam.

„Budeme budovat Polsko jako silný a efektivní stát, ale také jako stát, který obsahuje univerzální a křesťanské hodnoty. Budeme je bránit, stejně jako naši jedinečnost před zesvětštěním a propadnutím do hlubin konzumu, do nedostatku principů a hodnot, což je bohužel nyní převládající rys v západní Evropě," prohlásil Morawiecki, který vládu povede v druhé polovině volebního období.

Evropská unie podle něj potřebuje nové myšlenky a křesťanské hodnoty a polská vláda se má zapojit více do vytváření budoucnosti Unie, a to tím spíše, že anglosaský či francouzský model se neosvědčily.

Morawiecki popřel, že by vláda chtěla opustit EU

Portál Politico upozornil, že televizi Trwam nesleduje ani setina polského publika. Ale je možné, že uhlazený bankéř Morawiecki si chtěl rozhovorem zlepšit pověst u diváků Trwam a posluchačů podobně zaměřené rozhlasové stanice Radio Maryja, kteří patří k tvrdému jádru přívrženců vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Morawiecki jako „naprosto nepravdivé" a „absurdní" popřel úvahy, že by vláda PiS chtěla Polsko vyvést z EU. Ale s přijetím eura nehodlá spěchat a míní setrvat u zlotého, dokud se eurozóna nezbaví problémů. 

Jiný rozhovor než zmíněným katolickým stanicím nový šéf vlády neposkytl.

Opoziční list Gazeta Wyborcza označil za první test nového premiéra jmenování odborníků do čela státních firem, kam jeho předchůdkyně Beata Szydlová dosazovala stranické a spřízněné kádry; jejich seznam podle deníku už čítá dvě desítky stran. Sice by bylo naivní si myslet, že Morawiecki vymění všechny kariéristy, ale s novým premiérem rostou šance na změny k lepšímu, usoudil list.

Video Ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj hovoří o hrdinství Ryszarda Siwiece. - Daniel Vitouš
1080p 720p 360p

Doporučujeme
victor1 ( 11. prosince 2017 20:23 )

Tak nevím,ale v Evropě (ne,na celém světě) by se měla vymýtit všechna náboženství,první samozřejmě islám,ale všechna.Není možné,aby se ti věřící de*bilové zabíjeli kvůli něčemu nebo někomu kdo neexistuje.To je skutečná de*bilita.A ještě ke všemu tím ohrožují normální myslící lidi.VYMÝTIT a hned!!!

agfor ( 10. prosince 2017 11:54 )

Poláci chtějí křesťanství a Merkelovic Milka zase islám. A máme tady středověk, kdy se lidi zabíjeli kvůli pochybné víře.

tgbg ( 10. prosince 2017 08:16 )

Křesťanství zachráníte jen když si tam nepustíte ty kur vy zaje baný komunistický!!!!

iFender ( 10. prosince 2017 08:03 )

Obcane CR se musi sami postavit proti kvotam z EU.Jeste jsem nevidel nejakou opravdovou manifestaci proti diktatu EU.Rvat se v Penny Merketu o MASLO v tom jsme UNIKAT tam jsme svorni!!! Je to opravdu az k placi!

lesnismes ( 10. prosince 2017 06:54 )

Vychodni evropa je a vzdy bylo desne misto k ziti.Duvodu je nekonecne mnoho.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa