Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Tuskovi hrozí 10 let vězení. Popotahují ho kvůli tragédii ve Smolensku

Autor: bru/ČTK - 
21. března 2017
15:03

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz podal na prokuratuře trestní oznámení na bývalého polského premiéra a nynějšího předsedu Evropské rady Donalda Tuska kvůli podezření, že se v souvislosti s katastrofou polského vládního letounu v dubnu 2010 u ruského Smolenska dopustil „diplomatické zrady“. Oznámila to dnes televize TVN 24 s odvoláním na mluvčí prokuratury.

Premiér Tusk uzavřel s (ruským prezidentem) Vladimirem Putinem nelegální dohodu v neprospěch Polska, za to by měl nést trestní odpovědnost,“ uvedl sám Macierewicz v tisku.

Tuskovi by v případě usvědčení, že ve shodě s cizím státem či organizací působil v neprospěch vlasti, mohlo hrozit až deset let vězení.

Za Tuska se při volbě nového předsedy Evropské rady postavilo i Česko, poslechněte si, co k tomu řekl premiér:

Prokuratura v minulosti odmítala podobná udání vyjadřující podezření, že Tuskova vláda selhala při objasňování smolenské katastrofy, při které zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, bratr nynějšího předsedy vládní strany Jaroslawa Kaczyńského. Hodně příznivců nynější vlády věří, že katastrofa byla výsledkem atentátu a polsko-ruského spiknutí.

Ruské vyšetřování nehodu přisoudilo chybám pilotů polského letounu, kteří se pokoušeli o přistání za husté mlhy. Podle polské strany část viny nesli i ruští dispečeři ze smolenského letiště.

Macierewicz je považován za jednoho z nejdůležitějších spojenců Jaroslawa Kaczyńského. Ten se pokoušel zabránit znovuzvolení svého rivala Tuska do čela Evropské rady, ale Varšava v této snaze utrpěla tento měsíc na summitu EU citelnou porážku. Někteří pozorovatelé za Kaczyńského postupem vidí dávnou zášť vůči Tuskovi, jiní snahu zdiskreditovat možného soupeře v příštích volbách a další promyšlenou strategii, směřující k upevnění Kaczyńského moci i za cenu vzdalování Polska od EU.

Macierewicz mezitím přizval do týmu, který má znovu vyšetřit smolenskou katastrofu, i bývalého žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Luise Morena-Ocampa. Renomovaný argentinský právník má prý Rusy přimět, aby Polsku vydali trosky vládního letounu Tu-154M. To Rusko dosud odmítalo učinit s tím, že své vyšetřování dosud neuzavřelo.

K letecké katastrofě došlo 10. dubna 2010. Na palubě byli vysoce postavení politici a členové armády, kteří mířili do Ruska uctít památku obětí Katyňského masakru:

joudajoudovy ( 21. března 2017 15:44 )

cim to asi bude, ze ti co sedi v brusselu u sebe doma jsou nejmene oblibeni?

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud