Radioaktivní mrak nad Evropou: Může za to hořící družice, netajíme havárii, tvrdí Rusko

Autor: ČTK - 
8. 12. 2017
10:51

Oblak radioaktivního znečištění izotopem ruthenia, který byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, pocházel nejspíš z umělé družice, která shořela v ovzduší. Novinářům to v Moskvě řekl ruský expert Rafael Aruťunjan. Podle dřívějších informací oblak mohl pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

O znečištění, neškodném pro lidské zdraví, informovaly počátkem listopadu ústavy pro monitorování radiace ve Francii a v Německu. Přesnou lokalitu, kde oblak ruthenia 106 vznikl, se určit nepodařilo. Podle povětrnostních modelů se však jednalo o pásmo jižně od Uralu.

Ruská odbočka Greenpeace napsala, že příčinou mohla být havárie v ruském jaderném zařízení Majak, které se nachází ve městě Ozjorsk nedaleko Čeljabinska. Továrna vyrábí komponenty ruských jaderných zbraní a zabývá se regenerací vyhořelého jaderného paliva. Aruťunjan ale dnes na tiskové konferenci v Moskvě tuto možnost vyloučil.

Nejpravděpodobnějším původcem podle něj bylo zařízení na palubě umělé družice, která v té době shořela v atmosféře. O jakou družici by se mohlo jednat, ruský vědec neupřesnil.

Video Radioaktivní divočáci děsí Fukušimu: Jejich „gangy“ se prohánějí po vylidněném městě - Reuters/Blesk, Hudba: Freaks Intimate, Hudební banka

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa