Skočím ze střechy, hrozil exprezident. Pak ho zatkla tajná policie a vypukl chaos

Autor: ČTK, Mii - 
5. 12. 2017
14:20

Ukrajinská tajná policie SBU v úterý v Kyjevě krátce zadržela bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakšviliho, údajně kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací. Cestou na výslech jej ale z policejního automobilu osvobodili přívrženci, kteří od rána demonstrují za jeho práva. S odkazem na policejní prohlášení o tom informoval list Ukrajinska pravda. Policie také zatkla nejméně pět přívrženců gruzínského politika, kteří zadržení Saakašviliho násilím bránili.

SBU v úterý ráno v bytě gruzínského politika zahájila razii. Podle zdroje agentury Unian se vyšetřování týká financování protivládních mítinků, které politik na Ukrajině organizoval. Na podporu Saakašviliho se před jeho domem sešlo několik stovek jeho stoupenců, kteří se následně střetli s příslušníky bezpečnostních složek. Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Unian několik lidí utrpělo zranění.

Ukrajina následně sdělila, že gruzínského exprezidenta nehodlá vydat do Gruzie. Na tiskové konferenci to oznámil ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. „Co bude dál (se Saakašvilim)? V současné době nezvažujeme (jeho) deportaci nebo vydání. Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu,“ citoval list Ukrajinska pravda Lucenka.

Na výslech se ale Saakašvili nedostal. Jeho stoupenci vylomili dveře automobilu, ve kterém jej převáželi, a politika z něj vytáhli. „Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho,“ cituje agentura Reuters slova, která Saakašvili pronesl po svém osvobození.

Spor Saakašviliho a Porošenka

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla „Ne korupci, ne Porošenkovi“ a „Bandu do vězení“.

Saakašvili během úterní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků přitom provolával hesla „Porošenko (je) zloděj a zrádce“. Příslušníci bezpečnostních složek politika posléze dostali ze střechy pryč.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

Video Ukrajinci už můžou do Evropy bez víz - Joj
360p

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa