Útoky v Istanbulu: Terorista prý pracoval pro guvernéra Oděsy Saakašviliho

Autor: ČTK, mb - 
5. 7. 2016
10:52

Organizátor červnových teroristických útoků na letiště v Istanbulu, Čečenec Achmet Čatajev, byl prý chráněncem exprezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho (48). Saakašvili, který nyní zastává na Ukrajině post oděského gubernátora, však již dříve prohlásil, že se osobně zasazoval o zatčení Čatajeva a teroristu naopak chránilo nové gruzínské vedení. V Istanbulu v důsledku teroristických útoků zemřelo 45 lidí a stovky byly zraněny.

„Tenhle známý terorista (Čatajev) byl, jak to tak vypadá, agentem Saakašviliho a dostával od něj finance. Saakašvili mu měnil jeden pas za druhým…Samozřejmě o tom existují důkazy v příslušných orgánech. V této souvislosti začne vyšetřování a bude velmi zajímavé, co na to odpoví Saakašvili,“ prohlásil gruzínský ministr pro migraci Sozar Subari.

Podobně mluví i předseda parlamentní komise, která má na starosti obranu a národní bezpečnost Gruzie: „Bohužel, Achmet Čatajev byl agentem tajných služeb při vládnutí Saakašviliho. Měl u sebe pas občana Gruzie, díky němuž cestoval do různých zemí a plnil zadané úkoly, za což dostával výplatu,“ prozradil Iraklij Sesiašvili.

Saakašvili ale už dříve na internetu vinu svalil na novou gruzínskou vládu, která prý zařídila propuštění Čatajeva. „Ruský občan Achmet Čatajev je údajně hlavní organizátor teroristických útoků na letiště v Istanbulu. Když jsem vládl, byl Čatajev zatčen při protiteroristické operaci… tři členové bezpečnostních složek byli při operaci zabiti. Po změně vlády v roce 2012 nová gruzínská vláda vedená ruským oligarchou Ivanišvilim Čatajeva okamžitě osvobodila… V té době jsem byl stále prezidentem a proti propuštění jsem se ostře stavěl. Nyní Čatajev uniká poté, co zabil tolik nevinných lidí. Můj desetiletý syn byl v terminálu den před útokem, takže velmi soucítím s oběťmi… Jaké pocity má gruzínská vláda?“ napsal jen dva dny po útoku Michail Saakašvili na svou stránku na sociální síti Facebook.

Ať už je tedy napojení Čatajeva na gruzínské tajné služby jakékoliv, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov (39) prohlásil, že pokud se Čatajev do tohoto teroristického útoku zapojil, pak „jsou za jeho činy zodpovědné tajné služby Západu, Gruzie a dalších zemí“.

Čatajev je označován za hlavního strůjce teroristických útoků z minulého úterý. Bomby odpálili na istanbulském letišti tři sebevražední útočníci. Exploze náloží, které měli na těle, si vyžádaly na místě nebo později mezi zraněnými 44 mrtvých, z čehož polovinu tvoří cizinci. V nemocnici dál zůstává dalších 94 lidí.

ČTĚTE VŠE O ÚTOCÍCH V ISTANBULU

Doporučujeme
noacojezase ( 5. července 2016 20:53 )

Čatajev z Ruska utekl před 12 lety do Rakouska, kde získal status uprchlíka a později i občanství, které ho později zachránilo před deportací do Ruska. Právě v tamním vězení mu totiž prý usekli ruku, čímž si získal přezdívku „jednoruký Ahmad“. „Před osmi lety byl Čatajev ve švédském přístavním městě Ystad odsouzen za pašování zbraní na 16 měsíců vězení. Do země měl propašovat automatickou zbraň, dvě ruční střelné zbraně, munici a tlumiče. Podle soudních dokumentů, které má k dispozici agentura AP, Čatajev do Švédska přicestoval trajektem z Německa. U soudu tvrdil, že jel do Norska rybařit s přáteli a o zbraních schovaných v rezervě v kufru nevěděl. Z vězení ho pustili v lednu roku 2009. To nějak nesedí s novou vládou Gruzie nebo jo Samo?

tgbg ( 5. července 2016 15:33 )

A opět ubohá až trapná russká propagandistická masáž.

repoIes ( 5. července 2016 14:42 )

Jasná páka!!

Dylann_Roof ( 5. července 2016 12:19 )

Je to hnus, co se děje, status uprchlíka dají kde komu, stačí jen říct že by vás čekalo mučení nebo nelidské zacházení, při vrácení do země z které utíkáte. Oběti jsou určitě vděční spolku zvaném Amnesty Internacional. https://www.amnesty.org/en/documents/eur50/002/2010/en/

nezadat1 ( 5. července 2016 11:55 )

Neleží náhodou Oděsa na ukrajině?Ale asi se pletu,přece ukrajinci podporovaní bruselem a negrem z ameriky by přece nepodporovali teroristy s Oděsy.Takže za to může opět Putin který nedokáže udělat v Oděse pořádek a produkuje tam teroristy.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud