KLDR odpálila balistickou raketu směrem k Japonsku, urazila tisíc kilometrů

Autor: jer, ČTK - 
28. listopadu 2017
21:20

Severní Korea v úterý odpálila mezikontinentální balistickou raketu, která urazila asi tisíc kilometrů a spadla do Japonského moře. Ve Washingtonu to oznámil mluvčí amerického ministerstva obrany. Pentagon má podle něj zatím k dispozici jen první dílčí vyhodnocení testu. „Postaráme se o to,“ reagoval bez dalších podrobností americký prezidenta Donald Trump.  

Americká armáda podle mluvčího Roba Manninga zaznamenala a sledovala jednu severokorejskou balistickou raketu, o níž soudí, že byla mezikontinentální. Prezident Donald Trump byl podle televize CNN o severokorejském testu informován ještě před tím, než raketa dopadla.

Podle japonského ministerstva obrany raketa letěla v maximální výši 4000 kilometrů nad mořem. Vláda v Tokiu podle CNN svolala mimořádnou schůzi.

KLDR od dubna do září odpálila každý měsíc dvě až tři střely. O tom, že se Pchjongjang chystá k dalšímu raketovému testu, informovaly v úterý Japonsko i americké vládní zdroje.

Poslední raketu Severní Korea odpálila 15. září. Poté, co přeletěla japonský ostrov Hokkaidó, dopadla do Tichého oceánu. Žádné další podrobnosti o reakci USA podle agentury AP neoznámil.

Tajemný Trump

Americký prezident Donald trump reagoval na odpálení ragety jen stroze a pro mnohé možná tajemně. Spojené státy prý tuto situaci zvládnou. 

Zkouška balistické rakety KLDR nic nezměnila na přístupu Spojených států k severokorejskému problému, uvedl prezident. „Postaráme se o to,“ dodal.

Americký ministr obrany James Mattis v komentáři k raketovému testu uvedl, že mezikontinentální balistická raketa dosáhla ve svém letu větší výše, než jakákoli předchozí raketa odpálená v KLDR.

Podle dřívějších informací Bílého domu byl prezident o severokorejském testu informován ještě v době, kdy byla raketa ve vzduchu. Trump v té době besedoval s republikánskými poslanci v budově Kongresu.

gabreta ( 28. listopadu 2017 21:23 )

Oni tam totiž Amíci od války s bombama a raketama nejsou moc oblíbení!!!

jonn ( 28. listopadu 2017 20:34 )

Proč jim to ty sračka americký nesundaj a bude klid . Nebo to neumí?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud