Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Za únos, znásilnění a vraždu sestřenice (†16) popravili v USA Mexičana. Jeho vlast se bouří

Autor: ČTK - 
9. listopadu 2017
22:43

Mexický prezident Enrique Peña Nieto odsoudil postup americké justice v reakci na popravu Mexičana Rubéna Cárdenase Ramíreze odsouzeného v Texasu za znásilnění a vraždu. Nieto na Twitteru napsal, že poprava porušila rozhodnutí Mezinárodního soudního dvoru OSN v Haagu ohledně zacházení s mexickými vězni v USA. Podle Mexika nejde o vinu či nevinu, ale o respektování lidských práv.

Ramírez byl k trestu smrti odsouzen za únos, znásilnění a vraždu své 16leté sestřenice Mayry Lagunaové z roku 1997, napsal zpravodajský web BBC. Mexiko se na poslední chvíli snažilo jeho popravě zabránit a dokonce hovořilo o očištění jeho jména za pomoci nových metod testování DNA, americký nejvyšší soud ale takovou možnost nepřipustil a Ramírez po téměř 20 letech za mřížemi ve středu večer texaského času zemřel smrtící injekcí.

Sestra Lagunaové Roxanna Jonesová americkému listu Daily News poté řekla, že Ramírezova smrt zmírnila bolest rodiny. „Slova nemohou popsat, jakou úlevu znamená opravdový klid po tak dlouhé bolesti a strádání,“ uvedla.

Problém už v roce 2004

Mexiko vidí ve vykonání rozsudku porušení mezinárodního práva. „Důrazně odsuzuji popravu Mexičana Rubéna Cárdenase Ramíreze v Texasu, která porušuje verdikt Mezinárodního soudního dvora,“ uvedl mexický prezident. Soud v roce 2004 rozhodl, že Spojené státy nedodržely povinnosti stanovené mezinárodním právem, když v 51 případech, včetně toho Ramírezova, neinformovaly Mexiko o zatčení jeho občanů. Navíc jim podle soudu odepřely právo na konzulární pomoc.

Soud v Haagu následně nařídil proces s Ramírezem obnovit, ale americký nejvyšší soud v roce 2008 rozhodl, že verdikt soudu v Haagu není pro soudy v USA závazný. Odborníci podle Daily News míní, že právní asistence mohla Ramírezovi u soudu pomoci, neboť k přiznání mohl být dotlačen po hodinách vyslýchání. Vinu jednačtyřicetiletý Mexičan na veřejnosti odmítal, a to i ve svém posledním vzkazu rodině.

Pátý usmrcený v Texasu

„Pro vládu Mexika tato záležitost není o vině či nevině, ale o respektování lidských práv a spravedlivého procesu,“ citovala agentura AFP mexického generálního konzula v Texasu Carlose Gonzáleze Gutiérreze.

Web Houston Chronicle uvedl, že Ramírez je pátým Mexičanem usmrceným v Texasu za zjevného porušení mezinárodního práva. Podle čísel amerických úřadů jde o šestou letošní popravu v Texasu, v celých Spojených státech pak byla 21. V Mexiku byl trest smrti zrušen v roce 2005.

venxa ( 10. listopadu 2017 16:21 )

Vy vsichni narudli cocksuckers z Evropy: FUCK YOU!

Zobrazit celou diskusi