Halloween z USA pronikl i do Česka. Američané za něj utratí 200 miliard

31. 10. 2017
07:20

S posledním říjnovým dnem tradičně přicházejí oslavy anglosaského lidového svátku Halloween, který čím dál tím víc nachází cestu i do Česka. Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku pojmenovaného podle keltského boha Samhaina. Ten byl podle starých Keltů pánem mrtvých a poslední říjnový večer otvíral noc, kdy prý byl předěl mezi světem živých a mrtvých nejmenší za celý rok.

Oslavy Halloweenu pocházejí přibližně už z období pátého století, kdy jej slavili Keltové ve Skotsku a v Irsku jako konec léta a příchod zimy. Irští vystěhovalci pak zvyk přenesli v 19. století do USA.

Nynější název svátku vznikl zkrácením anglického All Hallows’ Eve (předvečer Všech svatých). Tradičními symboly jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, ale také upíři a zombie.

Zapojí se přes půlku Američanů

Ani Halloweenu se nevyhýbá masivní komercializace. V letošním roce se hodlá do halloweenských oslav zapojit více než 179 milionů obyvatel ve Spojených státech, tedy více než polovina obyvatel země. Jejich útrata za dekorace, kostýmy, sladkosti, přání a další halloweenské zboží byla odhadnuta na ohromující 9,1 miliardy dolarů (asi 201 miliard korun), což je nové posunutí loňské rekordní útraty ve výši 8,4 miliardy dolarů.

Pro dospělé je v letošním roce nejoblíbenějším kostýmem čarodějnice následovaná postavami z Batmana. Děti si letos nejčastěji přály kostým některé z akčních či superhrdinských postav, za které se na druhé místo zařadily princezny. Stranou nezůstávají ani kostýmy pro zvířecí mazlíčky, kde na prvním místě je dýně a na druhém místě hotdog.

Video Jak dříve vypadaly maškarní kostýmy? - youtube.com/mode.com
720p 480p 360p 240p

Politická korektnost už i u kostýmů

V posledních letech se ovšem ani jeden Halloween neobešel bez kontroverzí týkajících se vhodnosti nebo spíš nevhodnosti některých kostýmů. Nelibost tak vyvolal například dětský kostým izraelského vojáka či arabský nos.

Letošním tématem se stala politická korektnost, kdy někteří například řeší, zda není pro etnické menšiny urážlivé, když si holčičky, jež nejsou Polynésanky, oblečou kostým Moany – disneyovské hrdinky stejnojmenného animovaného filmu, jejímž otcem je polynéský náčelník.

agfor ( 31. října 2017 13:49 )

Amíci vnucují světu spoustu blbostí. Halloween je jedna z nich.

draco17 ( 31. října 2017 12:22 )

satanisti musí být spokojení,tohle je svátek zla a satanistů,a u nás z toho dělají trachtaci pro děti....hovada!!!

santikxauz ( 31. října 2017 09:59 )

Z USA do Česka proniká všechno jen to nejhorší.

andorea ( 31. října 2017 08:17 )

Letošním tématem se stala politická korektnost, kdy někteří například řeší, zda není pro etnické menšiny urážlivé, když si holčičky, jež nejsou Polynésanky, oblečou kostým Moany - disneyovské hrdinky stejnojmenného animovaného filmu -------------- Jděte už s tou politickou korektností do pvdele! A co když se holčička převleče za čarodějnici, kterou není? Nebo kluk za piráta? Podstatou kostýmu je přece převléci se za někoho jiného! Tudíž KOSTÝM Moany je naprosto v pořádku! Jo a jinak s Halloweenem jděte tam, kam s tou korektností...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa